czwartek, 16 kwietnia 2015

Garth Nix, Clariel

Niespełnione marzenia

Garth Nix, Clariel
tytuł oryginału: Clariel. The Lost Abhorsen
przekład: Agnieszka Kuc
cykl: Stare Królestwo tom 4
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data wydania: 26 marca 2015 r.
liczba stron: 496
ISBN: 978-83-08-05502-1
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Seria Stare Królestwo australijskiego pisarza Gartha Nixa już na samym początku przypadła mi do gustu. Klasyczne fantasy dla młodzieży, które choć napisane kilkanaście lat temu (pierwszy tom cyklu, Sabriel, powstał równe dwadzieścia lat wstecz), nadal zawierało sobie świeże, niespotykane wcześniej spojrzenie na gatunek fantastyki. Jednakże sięgając po prequel serii, Clariel, miałam pewne obawy, dotyczące przede wszystkim tego, czy po tylu latach autor utrzymał poziom i jego najnowsza powieść będzie równie dobra jak poprzednie, czy może zwrócił się ku współczesnemu fantasy dla młodzieży. Całe szczęście wszystko ułożyło się po mojej myśli.

Do stolicy Starego Królestwa, Belisaere, przybywa siedemnastoletnia Clariel. Jej rodzice, członkowie Cechu Złotników, mają nadzieję, że uda się im nie tylko zdobyć wysoką pozycję społeczną, ale i przekonać córkę do swoich racji, czyli uczęszczania do elitarnej szkoły i późniejszego zamążpójścia. Nie pokrywa się to z marzeniami dziewczyny, która marzy, by wieść spokojne życie w Wielkim Lesie i dołączyć do służby Pograniczników. Dlatego też od pierwszych dni planuje swoją ucieczkę i realizację własnych planów. Nie jest to jednak łatwe, zważywszy na pochodzenie Clariel – z jednej strony jest spokrewniona z Abhorsenami, a z drugiej z królem. Ponadto sytuacja w Starym Królestwie zaczyna wymykać się coraz bardziej spod kontroli, a realna władza zaczyna przechodzić w ręce Rządcy Kilpa. Na domiar złego w mieście grasuje istota Wolnej Magii. Marzenia Clariel odsuwają się od niej coraz bardziej kiedy nie z własnej woli zostaje wciągnięta w polityczne zagrania na wysokim szczeblu.

Jak wspomniałam na wstępie, miałam niemałe obawy w momencie, gdy brałam do ręki Clariel. Wszak prequel Starego Królestwa powstał tyle lat po pierwszych tomach, że nie byłam pewna czy Nix w międzyczasie nie zmienił swojego stylu. Szybko jednak okazało się, że co jak co, ale jego pióro nic się nie zmieniło, dzięki czemu Clariel jest równie dobra, a może nawet i lepsza od pozostałych książek cyklu.

Dlaczego lepsza? Przede wszystkim za sprawą głównej bohaterki, tytułowej Clariel. Czytelnik poznaje ją jako humorzastą nastolatkę, która za wszelką cenę chce wrócić do miejsca, z którego pochodzi. Duże miasto ją odstręcza, pragnie bliskości z naturą. Lecz posłuszna woli rodziców, godzi się na stawiane przez nich kolejne wymagania. Nie jest to jednak dla niej łatwe, bowiem okazuje się, że dziewczyna jest berserkiem – w napadzie złości wyzwalały się w niej ogromne pokłady siły, co bywało dla niej zarówno pomocą, jak i przekleństwem. Niemniej jednak Clariel jest dziewczyną ciekawą świata i potrafiącą podać pomocną dłoń. Zdarzają się jej też momenty silnego zwątpienia. Kiedy wraz z rozwojem kolejnych wydarzeń staje na rozstaju dróg, wiedząc, że wybór danej ścieżki wiązać się będzie z konsekwencjami – choć jak dużymi dziewczyna nie do końca zdaje sobie sprawę – dostrzec można jak wielce tragiczna jest to postać. Pod tym względem jest to zdecydowanie najlepszy bohater, którego stworzył Nix. Im bardziej czytelnik zagłębia się w historię Clariel, tym większy widzi jej dramatyzm, trudne decyzje, jakie musi podjąć, jej wewnętrzną walkę między pragnieniem wolności a powinnością. 

Pod kątem fabuły wszystko jest zarazem znane i obce. Akcja powieści toczy się w stolicy Starego Królestwa i okolicach domu Abhorsena, które to miejsca są znane z pierwszych trzech tomów serii. Lecz czas jest inny i wydarzenia opisane w Clariel mają miejsce na sześćset lat przed tymi opisanymi w Sabriel, czyli pierwszej części cyklu Stare Królestwo. Daje to czytelnikowi poczucie stałości, mimo iż fabuła dotyka całkowicie innych spraw i pojawiają się w niej inne postaci, nie wspomniane we wcześniejszych tomach. Może z wyjątkiem Moggeta, to wredne kocisko wszędzie się wepchnie.

W Clariel akcja jest wartka praktycznie od samego początku książki i nie zwalnia nawet na moment. Choć umiłowanie autora do szczegółowych opisów pozostało, to w żaden sposób nie przeszkadza to w dynamicznym prowadzeniu fabuły. Prequel serii Stare Królestwo czyta się bardzo dobrze i szybko. Zaś zakończenie jest intrygujące i wręcz krzyczy o rozwinięcie w przyszłości. Tak się bowiem składa, że Nix ponownie zostawił sobie otwartą furtkę, która w stosownym czasie pozwoli mu na powrót do świata Starego Królestwa. I choć zakończenie Clariel pozostaje otwarte, to samą powieść należy traktować jako zamkniętą, choć osobiście liczę na to, że autor jeszcze do niej nawiąże w ten czy inny sposób.

Clariel to chyba najlepsza powieść Nixa jaką miałam okazję przeczytać. Dynamiczna, intrygująca, pełna dramatyzmu. Można ją przeczytać jako pierwszą z serii Stare Królestwo albo też zostawić na koniec i zapoznać się z nią dopiero po przeczytaniu pierwszych trzech tomów. W tym momencie wszystko zależy od czytelnika, a każde z rozwiązań jest dobre. Na zakończenie dodam jeszcze, że to nie koniec przygód w Starym Królestwie. W posłowiu autor wspomniał, że pracuje już nad kolejną powieścią, której akcja rozgrywać się będzie sześć miesięcy po wydarzeniach kończących Abhorsena. A że Nix pisze coraz lepiej, to z niecierpliwością będę czekać na jego następną powieść.

Cykl Stare Królestwo:
www.wydawnictwoliterackie.pl
 Dziękuję!

11 komentarzy:

 1. Czytałam "Pana Poniedziałka" tego autora i ta książka niezbyt przypadła mi do gustu. Może jednak kiedyś przeczytam tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja serii "Klucze do Królestwa" (z niej pochodzi "Pan Poniedziałek") nie czytałam. Ale z tego, co wiem, też wydało ją Wydawnictwo Literackie i w maju tego roku ma mieć miejsce premiera ostatniego tomu cyklu :)

   Usuń
 2. Ooooo dobrze wiedzieć, że powieści Nixa są tylko lepsze :) Ja utknęłam na Sabriel. Nie zaintrygowała mnie na tyle, żebym póki co chciała czytać dalej, ale mój tata połknął całą trylogię w kilka dni. Niech się tylko dowie o Clariel.... :D

  OdpowiedzUsuń
 3. "w napadzie złości wyzwalały się w niej ogromne pokłady siły, co bywało dla niej zarówno pomocą, jak i przekleństwem"
  Jestę berserkię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnym do Cúchulainna? Tj. w przypływie szału bojowego skóra wywraca Ci się na lewą stronę, oczy wchodzą wgłąb czaszki i temu podobne? ;)

   Usuń
  2. Wiesz co, nie wiem jak wtedy wyglądam, bo nie patrzam w lustro, ale tak się czuję!

   Usuń
 4. Spotkałam się z opiniami zupełnie odmiennymi od Twojej, więc cieszy mnie, że uznajesz "Clariel" za książkę trzymającą poziom trylogii :)) Liczę, że i ja się nie zawiodę. A co do kwestii wydania kolejnych części - ja na to jak na lato, więc już zacieram ręce :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się bardzo podobała, ale wiadomo, każdy ma inny gust :) Niemniej jednak mam nadzieję, że i Ty również będziesz miała przyjemną lekturę :)

   Usuń
 5. Książka już czeka na swoją kolej. Na razie jestem po lekturze trzech tomów o Starym Królestwie :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)