wtorek, 20 stycznia 2015

Garth Nix, Lirael. Córka Clayrów

Na rozstaju dróg

Garth Nix, Lirael. Córka Clayrów
tytuł oryginalny: Lirael. Daughter of the Clayr
przekład: Rafał Śmietana
cykl: Stare Królestwo tom 2
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data wydania: 20 listopada 2014 r.
liczba stron: 488
ISBN: 978-83-08-05437-6
okładka: broszurowa ze skrzydłami

Już odkładając na półkę pierwszy tom Starego Królestwa wiedziałam, że już wkrótce do niego wrócę. I to nie tylko dlatego, że miałam pod ręką kolejne tomy cyklu. Sabriel, część rozpoczynająca serię, przypadła mi do gustu z kilku różnych powodów, o których pisałam w jej recenzji. Przede wszystkim intrygowało mnie to, o czym będą kolejne powieści. Pierwsza bowiem wydawała się być zakończona, bez pozostawionych wolnych wątków, które można by rozwinąć. Okazało się jednak, że uniwersum stworzone przez Nixa oferuje znacznie więcej możliwości, niż się tego spodziewałam.

Lirael należy do rodu Clayrów. Członkowie owej dynastii posiadają dar Widzenia, dzięki któremu mogą poznać przyszłość. Niestety nie dotyczy to Lirael. Dziewczyna nadal czeka na swoje Przebudzenie, potwierdzające jej przynależność do pozostałych Clayr. Również wygląd zewnętrzny wyróżnia dziewczynę z tłumu. Wszystko to sprawia, że dziewczyna zamyka się w sobie, jest wyobcowana i małomówna. Gdy w swoje czternaste urodziny nadal nie otrzymuje daru, postanawia popełnić samobójstwo, nie widząc innej drogi ucieczki od inności. Będąc na szczycie Lodowca Clayrów, siedziby rodu, dochodzi do pewnych szczególnych wydarzeń, które sprawiają, że dziewczyna nabiera chęci do życia, a myśli o darze Widzenia – a raczej jego braku – odsuwają się na dalszy plan. W tym wyjątkowym dla siebie dniu Lirael wkracza na ścieżkę, która powoli, acz nieodwracalnie, zmieni jej życie i wyjawi przeznaczenie.

Lirael to drugi tom serii fantasy zatytułowanej Stare Królestwo. Jego akcja rozpoczyna się około czternastu lat po wydarzeniach opisanych w Sabriel, by potem przeskoczyć w czasie o kolejne cztery lata. Tym razem czytelnik ma okazję poznać dwójkę głównych bohaterów, którzy będą mieli decydujący wpływ na rozwój fabuły. Pierwszą z nich jest wspomniana już Lirael, córka Clayrów, która nie otrzymała jeszcze daru Widzenia. Spotkanie na szczycie Lodowca pchnęło życie dziewczyny do przodu, udało się jej dostać posadę w Bibliotece, dzięki czemu mogła zapomnieć o swojej inności. Stanowisko otworzyło przed Lirael całe mnóstwo nowych możliwości, nie tylko w kwestii odepchnięcia nieprzyjemnych myśli, ale i poznawania tajników wiedzy, Kodeksu. Jednocześnie ciekawość dziewczyny nieraz sprawi, że znajdzie się ona w dość poważnych kłopotach...

Drugim bohaterem odgrywającym istotną rolę w powieści jest Sameth, Książę Starego Królestwa, syn Sabriel i króla Touchstone’a I, postaci, które pojawiły się w pierwszym tomie serii. Czytelnik poznaje chłopaka, gdy ten po raz pierwszy staje oko w oko ze Zmarłymi, którzy przedarli się przez Mur w okolicach Strefy Granicznej. Jako że jego matka jest Abhorsenem, to Sam wie – mniej więcej – co powinien zrobić. Opanował też na tyle magię Kodeksu i podstawy nekromancji, by odeprzeć atak. Lecz kiedy przychodzi mu zmierzyć się w Śmierci z potężnym nekromantą, Hedge’em, dostrzega braki w swoim wykształceniu. Jest to dla niego o tyle trudne, że zdaje sobie sprawę z tego, że rodzice pokładają w nim nadzieję, że będzie następnym Abhorsenem.

Konfrontacja obu postaci – a do takowej dochodzi bliżej końca powieści – sprawia, że zauważa się jak różni są to bohaterowie, tym bardziej, że z początku wydawali się bardzo do siebie podobni. Pełni obaw, samotni, choć żyjący wśród innych, nierozumiani. Na dobrą sprawę osoby Lirael i Sama mają o wiele głębszy rys psychologiczny, są lepiej opisane niż w przypadku Sabriel i Touchstone’a z pierwszego tomu serii, lecz paradoksalnie sprawia to, że Lirael odbierałam bardziej jako powieść skierowaną do bardziej do młodzieży niż jej poprzedniczka. Nie jest jednak infantylna czy schematyczna, czego można by się spodziewać po książkach napisanych z myślą o tej grupie docelowej. Spokojnie może więc przeczytać ją i starszy czytelnik. 

Historie przedstawione w obu tomach są różne. Można powiedzieć, że Sabriel stanowi osobny tom, zaś Lirael i Abhorsen będą ze sobą ściśle powiązane, co wyczuwa się już w połowie powieści. Tym bardziej że akcja rozwija się naprawdę powoli. Już teraz czuję, że skoro drugi tom był przegadany, to w Abhorsenie po prostu będzie się działo, i tego nie mogę się doczekać. Na dobrą sprawę mogłabym narzekać na tą nieharmonijność, ale biorę pod uwagę fakt, że autor wykorzystał okazję i nieco szerzej przedstawił czytelnikom uniwersum swojej powieści. Wyjaśnił niuanse magii Kodeksu, Wolnej Magii i ich jej pochodzenie, co bardzo mi się spodobało, gdyż nawet będąc już po lekturze Sabriel nie do końca wiedziałam o co z nimi chodzi.

Drugi tom serii Stare Królestwo to w dalszym ciągu klasyczna fantasy, choć z nieco wyraźniejszym młodzieżowym rysem. Niemniej jednak jest o wiele bardziej rozbudowana i przemyślana niż Sabriel. Teraz przede mną lektura Abhorsena, w której będzie miała miejsce kulminacja wątków i akcji – wskazują na to wszystkie znaki na niebie i ziemi.

Cykl Stare Królestwo:
www.wydawnictwoliterackie.pl
Dziękuję!

14 komentarzy:

 1. Przez ostatnie kilka miesięcy nie miałam w ręku nic z tego gatunku. Ta seria wydaje się być ciekawa. Lubię gdy poszczególne tomy zamykają się w sobie. Nie byłoby z tym problemu, gdyby czytać wszystkie tomy jeden po drugim, w innym wypadku niedokończone wątki mnie irytują. Dobrze, że tutaj tak nie ma, a jednocześnie cała seria tworzy dające możliwości uniwersum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, uniwersum jest spójne, a autor kolejne nowości wplata w bardzo prosty i zarazem ciekawy sposób, więc czytelnik nie jest wręcz zalewany natłokiem informacji.

   Usuń
 2. Czytałam "Sabriel", która mnie oczarowała i czytałam Lirael, która była tylko troszeczkę gorsza, niż poprzedniczka. Uwielbiam tę serię i przymierzam się dd Abhorsena ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiedziałabym, że Lirael jest gorsza. Jest... inna :)

   Usuń
 3. Książkę tą przeczytałam już dość dawno temu i mi się bardzo spodobała. Lubię do niej wracać aby poczuć magię kodeksu i spotkać się z Maggotem czy też Psiskiem. Ciekawe jakie będą wrażenia po trzeciej części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwierzęcy duet jest świetny i... tajemniczy. Z niecierpliwością czekam aż dowiem się o nich kolejnych nowości :)

   Usuń
 4. Właśnie zabrałam się do lektury ,,Lirael" i co mogę ocenić na wstępie to to, ze akcja nieco zwolniła w stosunku do pierwszego tomu. Wydaje mi się, że Nix skupił się teraz na kreowaniu otoczenia. Zobaczę, co będzie dalej, bo przede mną prawie cała powieść :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś czuję, że przy "Abhorsenie" nie wyrobimy z natłokiem wydarzeń ;)

   Usuń
 5. Lirael jest po prostu inna niż Sabriel i choć pozornie są takie same dużo je dzieli ^^ Obie książki są świetne, chociaż tak bardzo polubiłam Sabriel i Touchstone'a, że strasznie mi ich tu brakowało. Zaś Lirael urzekła mnie tym, że przez większość książki błąka się po bibliotece, a książki o książkach i bibliotekach zawsze wynajdują specjalne miejsce w moim sercu... Wszystko się zatem wyrównuje :) Czekam na Twoją opinię o Abhorsenie... Dzieje się ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, ale ja to z fantastyką nie jestem zbyt na bieżąco, co nie oznacza, że jej nie lubię. Będę ją miała na uwadze, ale póki co chciałabym pokończyć przynajmniej część z serii, które czytam... Niestety nie wychodzi mi to najlepiej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama mam tyle serii pozaczynanych i nieskończonych, że aż strach ;)

   Usuń
 7. Mam w planach tę serię! :)

  Zmieniłam adres bloga -> http://www.bookeaterreality.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)