poniedziałek, 14 marca 2016

Marcin Mortka, Wyspy Plugawe

Nie ma bata na Wywijasa

Marcin Mortka, Wyspy Plugawe
cykl: Morza Wszeteczne tom 2
wydawnictwo: Uroboros
data wydania: 21 października 2015 r.
liczba stron: 416
ISBN: 978-83-280-2128-0
okładka: miękka

Na drugi tom serii Morza Wszeteczne czekałam już od momentu, gdy przeczytałam jej pierwszą część. Pirackie przygody kapitana Rolanda Wywijasa i jego specyficznej załogi szalenie przypadły mi do gustu. Kiedy po wielu dniach oczekiwania trzymałam wreszcie w rękach Wyspy Plugawe, wiedziałam, że czeka mnie kilka godzin wspaniałej rozrywki. Moje oczekiwania spełniły się pod każdym względem.

Pobyt w Piekle nie służy każdemu. Przekonał się o tym kapitan Roland Wywijas, który po zakończonej wojnie aniołów z demonami przebywał na swoistych wczasach w tamtych okolicach. Gdy z radością i pewną rewelacyjną nowiną wrócił na Wyspy Rozpustne, zobaczył, że jego załoga do reszty zdziadziała, znaczy się – rozleniwiła. Kiedy wreszcie Rolandowi udaje się tchnąć pirackiego ducha w swoich kompanów, zabierają się do roboty, która przede wszystkim dotyczy dwóch spraw: jak uwolnić kapitana od podpisanego cyrografu oraz dowiedzieć się, co takiego planują diabły. Bo po co byłby im potrzebny okręt podwodny z bonusem w postaci ośmiornica Dyszelka (rodzaj męski!) i załoga szaleńców do przeprowadzania działań lądowo-dywersyjnych?

Stęskniłam się za Rolandem i jego kompanami. Brakowało mi duchów Baobaba, stukotu racic Grzmota, falbanek Julii i niejednoznacznego oblizywania się w wykonaniu Berbelucha oraz samego Wywijasa, którego spokojna postawa sugeruje, że za chwilę rozpęta się piekło na ziemi... No właśnie, Piekło. Diabelskie sprawy i interesy stanowią główną oś fabularną Wysp Plugawych. Roland tuż po powrocie z Piekła podejmuje starania mające na celu uwolnienie go od podpisanego cyrografu, według którego na okres najbliższych trzynastu miesięcy został mianowany dowódcą pierwszego w historii okrętu podwodnego, wyposażonego w nowoczesną (czytaj: będącą w fazie testów) aparaturę. Diabły na pewno coś szykują i kapitan Wywijas musi się tym zająć, tym bardziej że sprawa dotyczy jego pirackiej wolności i duszy!

Bardzo spodobał mi się obraz Piekła, jaki autor przedstawił swoim czytelnikom. Biurokracja na najwyższym szczeblu, aktywnie działające skupy dusz i zarządzanie diabelskim przedsiębiorstwem w sposób właściwy wielkim korporacjom. Trzeba przecież wypełnić niszę, jaka pozostała po aniołach i demonach, a kto inny nadawałby się do tego lepiej niż diabły i spółka? W końcu ktoś musi zadbać o ludzkie dusze, które zresztą są „tylko całkiem zbytecznym dodatkiem do wspaniałego charakteru”. Dodatkiem, za który Piekło jest w stanie sporo zapłacić. I jak tu się nie skusić?

Na kolejnych stronach powieści czytelnik spotyka znane już twarze Mandragora, Berbelucha, Wierzbaka i innych kamratów Rolanda, choć losy poszczególnych bohaterów ujawniane są stopniowo. Niektórzy z nich wracają dopiero w połowie książki, inni pod sam jej koniec. Ale są. Wszyscy. A oprócz nich pojawiają się nowe postaci, równie barwne jak załoga kapitana Wywijasa. Muszę przyznać, że autor pod tym względem wykazał się ogromną pomysłowością, tworząc kolejnych bohaterów o unikalnym charakterze. Nieważne czy pojawiają się na stronach powieści na chwilę, czy też zostaną na dłużej, biorą faktyczny udział w rozgrywających się wydarzeniach i wpływają na zachowania innych postaci.

Muszę jednak przyznać, że brakowało mi okrętu Błędny Rycerz i blaszanego stewarda. Ten ostatni co prawda pojawił się na chwilę w Wyspach Plugawych i cały czas miałam nadzieję na więcej fragmentów z jego udziałem, ale tych, niestety, brakło.

Fabuła Wysp Plugawych nie jest przesadnie rozbudowana, jej oś dotyczy w sumie dwóch spraw, o których już wcześniej wspomniałam: uwolnienia Rolanda od zapisów cyrografu oraz pokrzyżowania planów diabłów – jakiekolwiek by nie były. Niemniej jednak akcja powieści jest bardzo szybka, jedno wydarzenie goni następne, poprzedzane zazwyczaj śmiałym/ryzykownym/niebezpiecznym/niemożliwym do wykonania/samobójczym (wybierz właściwe) planem Rolanda. A im bliżej końca, tym bardziej ona przyspiesza, co na dobrą sprawę wydaje się niemożliwe, ale tak właśnie jest. Książkę przepełniają elementy humorystyczne, zarówno w dialogach, jak i opisach oraz finezyjne, soczyste pirackie przekleństwa, które, co ważne, wcale nie drażnią uszu, lecz wzbudzają uśmiech na twarzy. Dzięki temu naprawdę trudno odłożyć książkę na bok choć na chwilę. Język powieści jest prosty, lekki i przyjemny. Stworzona przez Mortkę historia pirackiej bandy bawi – bardzo często do łez – i sprawia, że czas spędzony na lekturze Wysp Plugawych staje się chwilą prawdziwego relaksu.

A na koniec najważniejsza informacja: to nie koniec! Roland Wywijas i spółka powrócą w trzecim tomie, który będzie nosił tytuł Zaułki St. Naarten! Już się nie mogę doczekać, tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że będzie w nim jeszcze więcej akcji i szalonych pomysłów Rolanda! Tego nie mogę przegapić.

Cykl Morza Wszeteczne:
| Morza Wszeteczne | Wyspy Plugawe | Zaułki St. Naarten |

www.efantastyka.pl
Za wycieczkę do Piekła i z powrotem serdecznie dziękuję
portalowi eFantastyka.pl!

18 komentarzy:

 1. Trochę Pratchettem mi to pachnie - i to jak najbardziej komplement :D Nie wiem, co ma w sobie ten Mortka, że wszystkie kobiety szaleją na jego punkcie, ale też to chcę! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz zacząć pisać fantastyczne książki o piratach :P

   Usuń
 2. Teoretycznie, to w ogóle nie dla mnie, ale... jak mnie ta książka ciekawi! Mam słabość do pirackich tematów, o Mortce mówią dobrze, a nawet bardzo, no i ten humor!
  Notuję cykl na wypadek, gdybym któregoś dnia chciała przeczytać coś innego niż zwykle. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba, gdy już po niego sięgniesz :)

   Usuń
 3. Pomyślę, wygląda, że warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. O, to się cieszę, że ten poprzedni tom dobry :). Dostałam go od Janka z Tramwaju nr 4 na spotkaniu bloggerów, ale jeszcze nie przeczytałam. Trzeba to będzie nadrobić ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to koniecznie trzeba zabrać się za lekturę :)

   Usuń
 5. Spodobała mi się już sama okładka, chociaż nie czytałam pierwszego tomu. Seria zapowiada pełną przygód i humoru wyprawę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Jeśli masz w pobliżu swojego miejsca zamieszkania księgarnie "Tak Czytam", to kilka tygodni temu widziałam tam pierwszą część w dobrej cenie :)

   Usuń
 7. Ciekawa jestem powieści Mortki i to Twoja w tym zasługa :D
  Zastanawiam się, czy przypadłyby mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci przypadną! :) Taka przyjemna, lekka lektura :)

   Usuń
 8. Do Mortki mam ambiwalentny stosunek. Lekko się go czyta, pomysły ma fajne, a jednak jakoś mnie razi ten facet.

  OdpowiedzUsuń
 9. "czytaj: będącą w fazie testów"
  Już widzę te przekleństwa, domysły "do czego to może służyć" i ten niesamowity wkurw kapitana XD

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)