poniedziałek, 7 marca 2016

John Irving, Aleja tajemnic

Podróż życia

John Irving, Aleja tajemnic
tytuł oryginalny: Avenue of Mysteries
przekład: Magdalena Moltzan-Małkowska
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 12 stycznia 2016 r.
liczba stron: 512
ISBN: 978-83-8069-228-2
format: .epub

Kiedy nadarzyła się okazja, by zapoznać się z najnowszą książką Johna Irvinga, poczytnego amerykańskiego pisarza, stwierdziłam, że skorzystam z niej. Było to moje pierwsze spotkanie z prozą tego autora, więc na dobrą sprawę nie wiedziałam czego mogę spodziewać. Jak wypadło moje spotkanie z Aleją tajemnic? O tym przeczytacie poniżej.

Głównym bohaterem powieści jest Juan Diego Rivera Guerrero, ponad pięćdziesięcioletni poczytny pisarz meksykańskiego pochodzenia. Czytelnik poznaje go w momencie, kiedy wyrusza w podróż do Manili, by spełnić obietnicę daną przed czterdziestoma laty pewnemu Amerykaninowi mieszkającemu w rodzinnym mieście protagonisty, Oaxaca. W trakcie podróży do stolicy Filipin Juan Diego wspomina swoje dotychczasowe życie: dzieciństwo spędzone wraz ze swoją niezwykłą siostrą Lupe na wysypisku śmieci, tragiczny w skutkach wypadek, spotkanie Edwarda Bonshawa i Flor, którzy w nieprzewidywalny sposób wpłyną na jego dalsze losy.

W moim odczuciu proza Johna Irvinga jest bardzo specyficzna. Zacznę od tego, że bohaterów występujących w powieści trudno ująć w jakiekolwiek ramy. Juan Diego, chłopiec z wysypiska, który samodzielnie nauczył się czytać dzięki znalezionym książkom. W ten sam sposób poznał język angielski. Lupe, siostra protagonisty, ma dar jasnowidzenia (choć jej wizje nie zawsze się spradzają) i potrafi czytać w myślach innych ludzi, lecz mówi tak niewyraźnie, że jedyną osobą, która ją rozumie, jest jej brat. Ponadto dziewczynka prowadzi swoją prywatną walkę z Maryją, w stosunku do której wysuwa coraz śmielsze oskarżenia. Matka dzieci, Esperanza, w ciągu dnia sprząta u jezuitów, zaś nocą wychodzi na ulicę. Edward Bonshaw, zakonnik, który chce zmienić świat, a do tego cała plejada dziwek, dekowników, zakonnic i cyrkowców. Wszyscy oni tworzą niepowtarzalną i dość zaskakującą mieszankę bohaterów, z jakimi będzie miał do czynienia zarówno główny bohater, jak i czytelnik.

Fabuła najnowszej powieści Irvinga rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: teraźniejszości i przeszłości, co na początku lektury trochę mi przeszkadzało. Bywało, że w jednym rozdziale akcja kilkakrotnie „przeskakiwała” między wspomnianymi wymiarami, co nie ułatwiało mi czytania, lecz z czasem się do tego przyzwyczaiłam. Przeskok między teraźniejszością a przeszłością ma najczęściej postać sennych majaków Juana Diego, w których wspomina wszystkie minione chwile, zarówno te dobre, jak i złe. Plusem jest fakt, że wspomnienia mają zachowaną chronologię zdarzeń, dzięki czemu nie odczuwa się zagubienia w trakcie lektury.

Aleja tajemnic to powieść o przeznaczeniu, które często prowadzi człowieka bardzo krętymi i wyboistymi ścieżkami. Historia zawiera w sobie szczyptę realizmu magicznego: jasnowidzenie Lupe, pomniejsze cudy i duchy ubarwiają powieść i sprawiają, że jej tło jest niepowtarzalne. Sama Lupe jest postacią szalenie intrygującą i choć została przedstawiona bardzo dokładnie i wyczerpująco, to jednak czegoś mi brakowało. Nie umiem wyrazić tego dokładnie, ale jak dla mnie to ona mogłaby być główną bohaterką powieści, a nie jej brat. Jej parapsychiczne zdolności i upór sprawiły, że wzbudziła we mnie dużą sympatię i w dalszym ciągu zadaję sobie pytanie dlaczego Lupe zdecydowała się na tak drastyczny krok (pominę szczegóły, by uniknąć spoilerów). Czy przyszłość jej brata wyglądałaby inaczej, gdyby nie tamten poranek w cyrku? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Trzeba też zaznaczyć, że Aleja tajemnic ma dość obrazoburczy i kontrowersyjny wydźwięk – Irving nie oszczędza religii (w szczególności kultu maryjnego), jest niepoprawny politycznie, ale też bezceremonialnie podchodzi do tematu seksu. Jest wulgarnie, prześmiewczo, bez zachowania jakichkolwiek świętości. Część czytelników na pewno przyciągnie to do lektury, lecz podejrzewam też, że niektórzy z nich poczują się na tyle zniesmaczeni, że odpuszczą sobie ten tytuł. Bywa i tak, bo odnoszę wrażenie, że proza Irvinga na pewno nie jest dla wszystkich.

Jedna książka to za mało bym mogła jednoznacznie wypowiedzieć się na temat tego, czy proza Irvinga mi się spodobała. Na pewno jest inna, specyficzna pod wieloma względami. Myślę, że po lekturze jeszcze jakiejś jego powieści – na mojej liście książek, które chcę przeczytać znajduje się jeszcze Świat według Grapa – będę mogła powiedzieć czy styl Irvinga mi pasuje. Po Alei tajemnic mam bardzo mieszane uczucia. Spora dawka ironii i sarkazmu, z jaką autor opisał świat widziany przez Juana Diego i Lupe oraz plejada barwnych postaci bardzo mi odpowiadały, lecz tak naprawdę opowiadana historia zaczęła mnie wciągać dopiero od połowy książki. Mam nadzieję, że z innymi książkami tego pisarza będzie inaczej. 

Sądzę, że dla fanów Irvinga to powieść, którą po prostu muszą przeczytać. W przypadku osób, które podobnie jak ja, nie miały jeszcze styczności z prozą autora lepiej będzie sięgnąć po jedną z wcześniejszych jego książek. Tak dla wprowadzenia i przyzwyczajenia się do stylu autora.


www.proszynski.pl
Za umożliwienie zapoznania się z prozą Irvinga
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka!

13 komentarzy:

 1. Twórczości pisarza jeszcze nie poznałam, chociaż mam w planach. Świetna okładka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że lepiej zacząć od jakiejś wcześniejszej książki Irvinga :)

   Usuń
 2. Zainteresowałaś mnie. Lubię specyficzne książki a i fabuła wydaje się fajna. No i bardzo mi się podoba okładka
  ściskam ;*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli wcześniej czytałaś coś Irvinga, to ta powieść powinna Ci się spodobać. Jeśli nie to różnie może z tym być :)

   Usuń
 3. Korci mnie do tej książki pomimo iż proza autora jeszcze jest mi nie znana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam prozy Irvinga - nie wiem, czy to wstyd, czy nie, ale chyba nawet jakoś mnie do niej nie ciągnie. Ciekawi za to ta specyficzność, o której piszesz i mocne wrażenia. Pewnie na próbę znajdę jakieś bardziej znane jego dzieło i wypróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaden wstyd :) Zresztą jak popatrzysz na komentarze, to żadna z wypowiadających się osób nie czytała jego powieści :)

   Usuń
 5. Nie znam twórczości tego autora i nie jestem pewna, czy to coś dla mnie, ale okładka jest przecudowna!

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 6. O Irvingu czytałem już sporo dobrych opinii. Sam niedawno zacząłem czytać "Świat wg Garpa". Bardzo fajna rzecz. :) Mądra, interesująca, szalona, humorystyczna. Zobaczymy jak się zakończy, ale myślę, że może to być autor dla mnie. Uwielbiam Johna Steinbecka, lubię poczytać Cormaca McCharthy'ego, a Irving mi przypomina obu z nich po trochu. :) Ale "Alei" w następnej kolejności nie planuję, chyba bardziej "Hotel New Hempshire" mnie zainteresował. :)
  Fajnie piszesz i czytasz różnorodne gatunkowo książki, więc chyba sobie trochę pokrążę (poobserwuję) wokół chatki wiedźmy, ale jeszcze nie wchodzę, póki nie wiem, czy bezpiecznie. :P ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bezpiecznie, bezpiecznie... nikt się jeszcze nie skarżył (spróbowaliby!). A tymi krzykami dochodzącymi z piwnicy zupełnie się nie przejmuj! To tylko... ten... hmm... próby. Tak, próby! ^^

   Usuń
 7. Próby, czego? Zwrócenia na siebie uwagi, że są uwięzieni? :P

  Nie ma możliwości i Ciebie odpowiedzi na kolejne komentarze?

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)