sobota, 19 marca 2016

Winston Graham, Ross Poldark

Against all odds

Winston Graham, Ross Poldark
tytuł oryginalny: Ross Poldark
przekład: Tomasz Wyżyński
cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków tom 1
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 17 lutego 2016 r.
liczba stron: 464
ISBN: 978-83-8015-165-9
okładka: miękka

Winston Graham jest autorem czterdziestu powieści historycznych, z których dopiero jedna została wydana w Polsce. Jest nią książka Ross Poldark, rozpoczynająca cykl Dziedzictwo rodu Poldarków. Ta napisana z rozmachem saga rodzinna podbiła serca polskich czytelników jeszcze zanim publikacja trafiła na półki księgarni. Wszystko dzięki serialowi nakręconemu na jej podstawie, „Poldark – Wichry losu”. Produkcji BBC jeszcze nie widziałam, ale muszę powiedzieć, że książka mnie zachwyciła.

Dwudziestopięcioletni Ross Poldark po kilku latach wraca z Ameryki do domu. Ranny i zmęczony wojenną zawieruchą marzy tylko o tym, by poślubić kobietę, o której pamięć pomagała przetrwać mu wszystkie ciężkie chwile na odległym kontynencie i przejąć ojcowiznę. Jego marzenia rozwiewają się, gdy okazuje się, że jego ukochana zaręczyła się z jego kuzynem, ojciec zmarł kilka miesięcy wcześniej, a majątek podupadł. Ross zabiera się za pracę, by przywrócić dawny blask schedzie po ojcu i odzyskać ukochaną. Nie wszystko idzie po jego myśli, a na dodatek przypadkowe zdarzenie na jarmarku całkowicie odmienia jego życie...

Akcja powieści rozgrywa się w Kornwalii końca XVIII wieku. Czytelnik poznaje tytułowego Rossa Poldarka gdy ten wraca do Wielkiej Brytanii po kilkuletniej nieobecności. Wyjechał z domu, by uniknąć kary za współudział w napaści na celników i przemyt rumu. Ponadto miał długi karciane, które w trakcie rozprawy sądowej na pewno zostałyby wspomniane. Mimo iż dzieje młodego Poldarka zostały jedynie przelotnie wspomniane w powieści, to wynika z nich, że Ross był młodzieńcem beztroskim, lekkomyślnym, chętnym do bitki i do wypitki. Wojna go zmieniła i to dwójnasób. Armia nauczyła go dyscypliny i panowania nad emocjami, lecz zarazem to, co widział na polu walki sprawiło, że zamknął się w sobie. Wszystkie uczucia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne gromadził w sobie, światu zaś pokazywał swoją poważną, częstokroć surową twarz. 

Ponadto walka, której był świadkiem i uczestnikiem w Ameryce sprawiła, że zaczął zastanawiać się, a później i podważać system, w którym arystokracja żyje w swoim szczelnie zamkniętym kręgu, nie przejmując się losem ubogich warstw społeczeństwa. Na ile tylko może stara się pomóc pracującym dla niego ludziom. Mimo iż czytelnicy nie mieli okazji poznać Rossa przed jego wyjazdem do Ameryki, doskonale widzą jaka przemiana w nim zaszła. Nie tylko z beztroskiego chłopca w doświadczonego przez życie mężczyznę, ale też jak zmienia się jego światopogląd. Zachowanie i działania młodego Poldarka tak szokuje arystokrację, że staje się on obiektem niewybrednych plotek i insynuacji. Im bardziej główny bohater załazi im za skórę, tym większą sympatię budzi w czytelniku.

Jak na sagę rodzinną przystało, pierwszy tom Dziedzictwa rodu Poldarków jest powieścią wielowątkową, która przedstawia też wydarzenia z życia innych bohaterów, których losy łączą się z losem protagonisty. Czytelnik poznaje więc skomplikowane relacje między Elizabeth, Rossem i Francisem, historię burzliwego uczucia jakie wybuchło nagle między Verity i kapitanem Blameyem, a także losy Demelzy Carne, której radość życia i śmiałość odmieniają życie wszystkich mieszkańców Nampary. Bohaterowie powieści, zarówno ci pierwszo-, jak i drugoplanowi są unikalni, mają swój niepowtarzalny charakter i budzą w czytelniku różnorodne emocje: sympatię, niechęć, współczucie.

Autor doskonale odmalował sytuację społeczną panującą w Wielkiej Brytanii na przełomie XVIII i XIX wieku. Opływające w dostatek życie codzienne arystokracji zostało zestawione ze skrajną biedą górników. Opisuje jakim wielkim i szczęśliwym wydarzeniem był udany połów sardynek, który obserwowali mieszkańcy górniczego osiedla. Przedstawia konwenanse, jakich przestrzegała arystokracja na balach oraz z jakim oburzeniem spotykało się ich łamanie.

Powieść Ross Poldark, rozpoczynająca cykl Dziedzictwo rodu Poldarków to napisana z rozmachem saga rodzinna, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Staranny warsztat autora oraz piękny i zarazem prosty język sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Bardzo cieszę się, że polscy czytelnicy nareszcie mają okazję zapoznać się z prozą Winstona Grahama. Premiera kolejnego tomu już w maju. Nie mogę się doczekać!

Cykl Dziedzictwo rodu Poldarków:
| Ross Poldark | Demezla | Jeremy Poldark | Warleggan |
| Czarny księżyc | Cztery łabędzie | Fala gniewu | Przybysz z morza |
| Taniec młynarza | Puchar miłości | Pogięta szpada | Bella Poldark |

www.czarnaowca.pl
Za umożliwienie spotkania z Rossem Poldarkiem
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca!

18 komentarzy:

 1. Hah, a ja właśnie widziałam pierwszy sezon (?) serialu i jestem nim oczarowana. Czyli teraz kolej na serię książkową! ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej! :)
   Ja serialu jeszcze nie oglądałam z tego powodu, że pierwszy sezon wybiega z wydarzeniami poza pierwszy tom serii. Z tego, co powiedziała mi koleżanka, która zarówno oglądała serial, jak i czytała książkę, pierwszy tom kończy się na 4 odcinku :) Poczekam więc na "Demezlę" i chyba wtedy zabiorę się za serial :)

   Usuń
 2. Już wiem na jaką książkę będę polowała :). Zainteresowało mnie w niej niemal wszystko. Zarówno fabuła, jak miejsce rozwoju akcji przyciągają.

  OdpowiedzUsuń
 3. O serialu coś słyszałam, ale na szczęście jeszcze nie widziałam, więc zacznę od książki :) Lubię sagi rodzinne i aż zacieram ręce na myśl o tej, ponieważ chwalisz i fabułę i warsztat autora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, bardzo chwalę :) "Rossa Poldarka" czyta się naprawdę dobrze :)

   Usuń
 4. Serial jest świetny! Poldarkiem trudno się nie zachwycać, ale to chyba zasługa Aidana <3 Na powieść oczywiście ostrzę sobie pazurki, już nawet mam zamówioną :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie wiem jak spisał się w swojej roli, przekonam się zapewne po lekturze "Demezli" ;) by serial nie wyprzedził mi wydarzeń opisanych w książce :)

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tym autorze, ani utworze. I nie skuszę się.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurczę, ja jakaś zacofana jestem, bo ani o książce, ani o serialu nie słyszałam, a tu widzę samych fanów prawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz już wiesz i o powieści, i produkcji BBC, więc czekam aż zabierzesz się za lekturę "Rossa Poldarka" ^^

   Usuń
 7. Serial świetny. Jesienią premiera 2 sezonu w BBC, więc pewnie w końcu trafi i do nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że do tego czasu uda mi się obejrzeć pierwszy sezon :)

   Usuń
 8. Kusi mnie ten Poldark, bardzo lubię takie dawne sagi rodzinne. Serial jakoś przegapiłam, bo rzadko oglądam tv:) Na szczęście jest internet i można wszystko nadrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy tom Poldarka to lekka lektura, aczkolwiek nie aż tak "harlekinowata", jak na to wskazuje okładka. Z niecierpliwością czekam na Demelzę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiadomo kiedy będzie 10tom?

  OdpowiedzUsuń
 11. Doczytałam Poldarków do "Pucharu miłości". :)) Czy wyszły już dwie ostatnie ksiązki "Pogięta szpada" i "Bella Poldark" ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze chyba nie ma.. Dlatego powoli czytam Puchar miłości ;-)
  Co my będziemy póżniej czytać ?;-)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)