czwartek, 16 czerwca 2016

Maja Lunde, Historia pszczół

Ślepy pszczelarz

Maja Lunde, Historia pszczół
tytuł oryginalny: Bienes historie
przekład: Anna Marciniakówna
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data wydania: 15 kwietnia 2016 r.
liczba stron: 520
ISBN: 978-83-08-06106-0
okładka: twarda

Pszczoły ‒ małe, puchate owady zapylające kwiaty i zbierające nektar. Ogólnie rzecz ujmując, pożyteczne żyjątka (w przeciwieństwie do szerszeni...), dzięki którym mamy co jeść i żyjemy. Jak wyglądałby świat, gdyby nagle ich zabrakło...?

Anglia, rok 1852. William stracił pasję życia. Całymi dniami leży w łóżku rozpamiętując słowa swego byłego nauczyciela, który wypomniał mu, że z powodu założenia rodziny stracił naukowy dryg i już nigdy niczego nie osiągnie. Zostawiona w jego pokoju przez syna książka „New Observations on the Natural History of Bees” na nowo rozpala w nim naukową iskrę, dzięki której los rodziny Williama ma wkrótce się odmienić.

USA, 2007 rok. Pszczelarz George Savage od lat prowadzi rodzinny interes. Pszczoły towarzyszyły jego rodzinie od momentu, gdy założycielka ich rodu przybyła do Ameryki ze Starego Kontynentu. George ma nadzieję, że jego jedyny syn również pójdzie tą ścieżką. Okazuje się jednak, że chłopak ma zupełnie inne plany. Na dodatek w tym samym czasie zewsząd zaczynają napływać informacje o masowym ginięciu pszczół...

Chiny, 2098. Wszystko zaczęło się wraz z Zapaścią, po której ludzkość ledwo się podniosła. Nie ma już pszczół, które zapylałyby kwiaty. Teraz zajmują się tym ludzie. Wśród nich jest Tao, cicha, inteligentna kobieta, która całymi dniami pracuje na polach. Kiedy podczas dnia wolnego od pracy jej trzyletni syn Wei-Wen nagle znika bez śladu i po jakimś czasie zostaje odnaleziony nieprzytomny w lesie i zabrany do szpitala świat kobiety wywraca się do góry nogami. Nikt nie wie co się stało, a lekarze unikają odpowiedzi na jakiekolwiek pytania ze strony zrozpaczonych rodziców. Tao postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się prawdy.

Historia pszczół to bardzo mądra i wzruszająca opowieść o pasji i rozczarowaniu, stracie i nadziei, której tło stanowią pszczoły. Autorka co rusz zwraca uwagę czytelnika na te małe i pożyteczne owady, które kształtują losy i przeznaczenie bohaterów powieści. Są one jednymi z głównych bohaterów powieści.

Fabuła książki toczy się na trzech płaszczyznach czasowych. Przeplatając je ze sobą Maja Lunde pokazała w jaki sposób pszczoły odgrywały istotną rolę w życiu człowieka: od rozwijania pasji naukowych i chęci poznania tajemnic natury w wieku XIX, poprzez sposób na zarabianie ogromnych pieniędzy na początku XXI wieku aż po upadek cywilizacji pod koniec tegoż wieku, kiedy to populacja pszczół wymarła. Losy bohaterów są ściśle związane z pszczołami. Są dla protagonistów nadzieją, powodem do zmartwień, pasją. U Williama pszczoły pomogły mu ponownie nawiązać kontakt ze światem oraz powrócić do świata nauki, a także podejść do pszczelarstwa od strony praktycznej. Dla George’a pasieki i płynne złoto, które w nich powstaje, jest dumą, dziedzictwem, rodzinną tradycją praktykowaną od pokoleń. Jednakże niechęć jego syna do przejęcia gospodarstwa budzi w nim niepokój o przyszłość, a także pewną obawę, że zawiódł jako ojciec. Z kolei dla Tao pszczoły są reliktem przeszłości. Wie o nich jedynie z książek, które czytała w dzieciństwie. Jednocześnie sama jest pracowitą pszczółką. Całe swoje dnie spędza na polach, zajmując się tym, czym niegdyś pszczoły miodne ‒ zapyla drzewa owocowe, a po ciężkiej pracy stara się wzbudzić zapał do nauki u swojego maleńkiego syna, by w przyszłości nie musiał, tak jak ona i jej mąż, pracować fizycznie na rozległych polach.

Autorka zwraca uwagę czytelnika na współczesne problemy, które sprawiają, że pszczoły wymierają. Zabijają je pajęczaki, szerszenie, nadmierne ich wykorzystanie (przewożenie pasiek z miejsca na miejsce powoduje u pszczół stres), zwiększone użycie pestycydów i chemii w środkach ochrony roślin, ale również wielkoobszarowe, monokulturowe rolnictwo. Tak, człowiek jest w dużej mierze winny zmniejszającej się populacji pszczół i... nie robi nic, by to powstrzymać. I pewnego dnia obudzi się w jałowym świecie, gdzie toczy się prymitywna walka o pożywienie.

Akcja w Historii pszczół jest niespieszna, lecz jednocześnie powieść czyta się bardzo szybko. Została napisana przyjemnym, lekkim językiem, a opisywane w niej naukowe aspekty dotyczące życia pszczół nie noszą znamion naukowego bełkotu. Książka autorstwa Mai Lunde po prostu wciąga czytelnika niespotykanym podejściem do tematu, uniwersalnymi kwestiami, o jakich opowiada w ten piękny, literacki sposób, a także wielopoziomowością, dzięki której Historię pszczół można odczytywać na kilka różnych sposobów.

I po skończonej lekturze, kiedy odkłada się książkę na półkę, ta opowieść zostaje z nami, gdzieś w głowie przewijają się myśli o naszym życiu, cywilizacji człowieka, a przede wszystkim o pszczołach, na które powinniśmy zacząć zwracać szczególną uwagę. Bez nich zginiemy. Traktujmy Historię pszczół jako literacką przestrogę przed tym, co może nas czekać w przyszłości.

www.wydawnictwoliterackie.pl
Za cudowną opowieść o pszczołach i ludzkich losach
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu!

24 komentarze:

 1. Myślę, że jest to dobra powieść na wakacje. Mam nadzieję, że ją wtedy dopadnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko na wakacje, ale czytając ją w tym okresie ma się duże szanse na to, ze gdzieś koło głowy przeleci pszczoła :)

   Usuń
 2. Powieść już czeka na półeczce... Nie mogę się doczekać. :3
  Pozdrawiam,
  Między sklejonymi kartkami

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapadła mi w pamięć. Sprawiła, że zaczęłam zagłębiać się w ten temat. Rzeczywiście jest nieciekawie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego trzeba edukować ludzi i zwracać im uwagę na ten temat.

   Usuń
 4. Rozbroiło mnie sformułowanie "puchate", cudne (i prawdziwe w sumie :P) <3
  Cudowna lektura, jedna z tych, które naprawdę długo zostają w pamięci, życzyłabym sobie więcej tego typu książek ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak byłam mała to te "dobre pszczółki" odróżniałam od tych "złych" właśnie po tym, że te pierwsze są puchate. No i tak mi zostało ;)

   Usuń
 5. Bardzo, bardzo, bardzo chcę ją mieć, to kolejna pozytywna recenzja jaką czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że uda Ci się ją zdobyć :)

   Usuń
 6. Leży na półce i czeka. Miałem już czytać, ale czasowo nie daję radę. W sierpniu powinienem już w końcu się za to zabrać i przekonać samemu, czy faktycznie ta książka taka dobra. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę wyczekiwać Twojej opinii na jej temat :)

   Usuń
 7. Też nie mogę pozbyć się tej książki z głowy - jest niesamowita. Duże wrażenie zrobiło na mnie podejście autorki do tematu i to, jak udało jej się połączyć opowieści. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Bardzo ładnie i harmonijnie jej wyszło splecenie tych trzech wątków :)

   Usuń
 8. Rzuca mi się ostatnio ten tytuł często w oczy, na blogach i innych stronach, ale szczerze mówiąc do tej pory nawet nie zadałem sobie trudu by przekonać się o co chodzi. A całość brzmi szalenie intrygująco!

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie muszę tę książkę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie będę czekała na Twoją opinię jak tylko będziesz po lekturze :)

   Usuń
 10. Uwielbiam! Cudowna, niesamowicie mądra powieść... i kiedy czytam jej kolejne pozytywne recenzje to serce mi rośnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak mam w przypadku książek, które szalenie mi się podobały :)

   Usuń
 11. Brzmi cikawie, chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)