poniedziałek, 2 grudnia 2013

Carlo A. Martigli, Heretyk


Issa

Carlo A. Martigli, Heretyk
tytuł oryginału: L'eretico
przekład: Edyta Poniedziałek
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 16 października 2013 r.
liczba stron: 472
ISBN: 978-83-7508-717-8

Uwielbiam powieści osadzone w renesansowych Włoszech. A kiedy jest w niej mowa o rodzie Borgiów, jestem wniebowzięta. I właśnie z tego powodu sięgnęłam po książkę autorstwa Carlo A. Martigli, Heretyk, bo występują w niej Borgiowie. Nie są oni jednakże głównymi bohaterami powieści, lecz dość istotnymi postaciami drugoplanowymi. Na pierwszy plan wychodzi zaś para przybyszy z Tybetu, którzy mają do opowiedzenia historię, która może zmienić losy nie tylko chrześcijaństwa, lecz pozostałych religii.

Rok 1497, Włochy. W wyniku spisku umiera Giovanni Pico della Mirandola, florencki szlachcic, którego życiowym marzeniem było zjednoczenie wszystkich religii monoteistycznych. W Rzymie, na Tronie Piotrowym zasiada papież Aleksander VI. Wraz ze swym nieodrodnym synem, Cezarem, planują utworzenie królestwa i połączenie go z władzą papieską, tak, by ród Borgiów mógł zapoczątkować nową dynastię i pełnić władzę nie tylko nad ludźmi, ale i nad rządem dusz. Florencja została przekształcona w Republikę Chrystusa, gdzie rządy objął mnich Savonarola. Na stosach płoną wszelkie przejawy bogactwa mieszkańców Florencji, zaś ci, którzy się mu nie podporządkowują, zostają albo wygnani z miasta lub giną w bliżej nieokreślonych okolicznościach. Jednakże od Wschodu nadciąga wiatr zmian. Z Tybetu wyrusza młoda kobieta, Gua Li, w towarzystwie swojego mentora, tybetańskiego mnicha Ada Ta. Chcą się skontaktować z człowiekiem, którego Mirandola wysoko cenił w swoim życiu i który ma być kontynuatorem jego dzieła, Ferruccio de Mola. Bowiem tylko on może im pomóc w szerzeniu opowieści o Issie, którego Zachód zna pod imieniem Jezus. Lecz to, co Tybetańczycy mają do przekazania światu tak bardzo różni się od powszechnie znanej opowieści, że może to stać się początkiem rewolucji religijnej, która może zniszczyć znany porządek świata...
Nikt w ciągu piętnastu stuleci nie zatrzymał się, by się zastanowić, co tak naprawdę przydarzyło się Jezusowi w latach pomiędzy młodością a staniem się dorosłym. Ten czas owiany był tajemnicą. Ani w świecie chrześcijańskim, ani judaistycznym czy islamskim nikt nie postawił żadnego pytania, z wyjątkiem tego włoskiego księcia, który żądzę wiedzy przypłacił życiem.
Heretyk to thriller historyczny i druga wydana w Polsce powieść autorstwa Carlo A. Martigli. Pierwsza, 999 Ostatni Strażnik, jak dowiedziałam się z posłowia, opowiada historię Giovanniego Pico della Mirandoli. Jak widać obie książki są ze sobą powiązane i choć nie czytałam debiutanckiej powieści Martigli, to odnoszę wrażenie, że nie trzeba zachować żadnej chronologii czytania przy jego historiach. Dla mnie, jako osoby nieszczególnie zwracającej uwagę na sugerowaną kolejność lektur, jest to duży plus.

Wracając do recenzowanej powieści, przedstawia dość popularną w ostatnich latach tematykę książek, dotyczącą alternatywnej historii chrześcijaństwa, tudzież samej postaci Jezusa. A że ludzie lubią czytać o kontrowersjach, to są to opowieści raczej poczytne.

W Heretyku autor zaproponował spojrzenie na tajemniczy okres młodości Chrystusa, tj. od momentu kiedy zniknął w wieku 12 lat, a powrócił do ojczyzny mając już lat 30. Ta historia jest osią napędową całej powieści, zaś wokół niej toczą się oboczne wątki: plany Borgiów nad przejęciem władzy świeckiej w Italii i utrzymaniem władzy duchowej; wojna Savonaroli z chorobą toczącą Watykan; podróż Gua Li i Ada Ta przez dziwny i nielogiczny dla nich świat ludzi Zachodu; rozdarcie Ferruccia między obietnicą daną Mirandoli a miłością i potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żonie, Leonorze. Jak wynika z powyższego przykładu, Heretyk jest powieścią wielowątkową, z której jednak najbardziej spodobał mi się ów wątek brakującego fragmentu biografii Jezusa. Został on przedstawiony w sposób ciekawy i dość logiczny. I bardzo opisowy.

Tło historyczne powieści, renesansowe Włochy zostały przedstawione przez autora dość wiernie, wraz ze wszechobecnymi spiskami, morderstwami i knowaniami. Oraz szczerzącą się prostytucją i tzw. sodomią. To, że była ona w Rzymie powszechna jest oczywiste, lecz w trakcie lektury odniosłam wrażenie, że autor niejako brzydził się bohaterami, bez wyjątku mężczyznami, którzy przedkładali uroki męskiego ciała nad kobiece. Zdaję sobie sprawę z tego, że autor tworząc powieść nie zawsze darzy sympatią wszystkie stworzone przez siebie postaci, ale u Martigli... Nie pisał o tym wprost, ale to po prostu czuć podczas czytania.

Jeśli chodzi o samych bohaterów, to mamy honorowego, szlachetnego rycerza Ferruccia, mądrego i wypowiadającego się wyłącznie za pomocą metafor mnicha Ada Ta, dzielne i odważne kobiety Leonorę i Gua Li, z których każda ma swoją misję do spełnienia. Typowe schematy postaci. Ale są i ciekawostki. Savonarola został przedstawiony jako postać pozytywna, z czym dotychczas się nie spotkałam. Dominikanin jest obrońcą wiary, jedynym nieskorumpowanym i opierającym się wszechobecnemu grzechowi i upadkowi obyczajów. Borgiowie namalowani zostali wyłącznie w czarnych barwach. Mordujący się nawzajem za przyzwoleniem innych członków rodziny, łączą ich związki kazirodcze (Aleksander, Cezar i prawdopodobnie Juan współżyjący z Lukrecją). Co ciekawe, zazwyczaj Juan Borgia opisywany był jako czarna owca rodziny, u Martigli jest prawie że kryształowy... I Leonardo da Vinci, a właściwie Leonardo di ser Piero z Vinci (o czym pije kilkakrotnie w posłowiu autor do Dana Browna). Prawie że geniusz zła. Może przesadzam w tym momencie, ale nigdy jeszcze nie spotkałam się z przedstawieniem Leonarda w tak złym świetle. Geniusz, tak, ale sprzedajny sodomita, który zdradzi osoby, które mu zaufały w zamian za złoto i dobra ziemskie. Czy byłam zaskoczona takim obrotem spraw? Bardzo.

Co jeszcze mogę powiedzieć na temat Heretyka? Fabuła powieści jest raczej statyczna, z kilkoma momentami, gdzie akcja nabiera tempa, poza tym raczej się dłuży. Jest opisowa, ale czy w przypadku książki historycznej bywa inaczej? Mi osobiście to nie przeszkadza, ale są czytelnicy, którzy przede wszystkim w czytanych przez siebie powieściach szukają wartkiej akcji. W Heretyku jej niestety nie znajdą. Ponadto na końcu książki znaleźć można uzupełnienia w postaci zestawienia postaci występujących w powieści (Dramatis Personae), Post Factum oraz dwie księgi, które stanową dodatek do przedstawionej w Heretyku historii Issy.

Komu polecam Heretyka? Głównie pasjonatom powieści historycznych, szczególnie tych osadzonych w renesansowej Italii oraz osobom, które szerzej patrzą na historię chrześcijaństwa.www.soniadraga.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Agnieszce z Wydawnictwa Sonia Draga

14 komentarzy:

 1. A mi się to bardzo podoba. Nawet to przedstawienie Vinciego jest tak nowatorskie, że po prostu muszę sprawdzić jak to wygląda :) W sumie to ciekawe jaki gość miał charakter w rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Leonardo zyskał niespotykany dotychczas portret ;) Szkoda tylko, że tak mało jest go w powieści...

   Usuń
 2. Tematyka książki jest niezwykle ciekawa, choć trochę wydaje mi się taka... ciężka, o ile to dobre słowo :D W sumie to przypomina mi trochę serial "Demony da Vinci" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za "Demony da Vinci" zabierałam się kilka razy i koniec końców nie oglądnęłam żadnego odcinka ;)

   Usuń
  2. Uwierz mi, nic nie straciłaś... Szkoda czasu na takie bzdury. A szkoda, bo miałam nadzieję, że coś będzie z tego serialu.

   Usuń
 3. nie powiem nie - ta wielowątkowość może być ciekawa, ale jeśli polecasz ją pasjonata powieści historycznych to ja do nich nie należę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej tak, dla pasjonata lub osoby, która lubi powieści historyczne. Inni mogą się po prostu... nudzić przy lekturze tej książki, a przecież nie o to chodzi :)

   Usuń
 4. Thriller historyczny brzmi szalenie intrygująco!!! chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie będę czekała na Twoją opinię :)

   Usuń
 5. Ja odpadam, tym razem. Chociaż miałam z historii 6 na koniec liceum. Ale to już, jak to historia, przeszłość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uuu... to ja miałam 5 ;) i maturę dodatkowo z historii zdawałam :)

   Usuń
 6. Będę miałam na uwadze ten tytuł. Lubię kryminały osadzone w dawnych czasach. Czytałam już jeden dziejący się w starożytności i jeden w średniowieczu. To teraz czas na renesans :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja już jestem ciekawa czy Ci się spodoba ta książka :)

   Usuń
  2. Poszukam w bibliotece ;)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (35) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (37) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)