poniedziałek, 30 grudnia 2013

Andrzej Swat, Zapłać im, proszę

Prawda cię wyzwoli

Andrzej Swat, Zapłać im, proszę
cykl: Grosz tom 2
wydawnictwo: Oficynka
data wydania: 30 listopada 2013 r.
liczba stron: 494
ISBN: 978-83-62465-87-3
okładka: broszurowa

Coraz częściej na półkach w księgarni można znaleźć całkiem sporą ilość kryminałów autorstwa naszych rodzimych pisarzy. Jest to coraz popularniejszy gatunek zarówno wśród twórców, jak i czytelników. O ile jeszcze kilka lat temu królowały powieści z mroźnej Skandynawii rodem, tak obecnie od jakiegoś czasu utrzymuje się wzrostowa tendencja na powieści pisarzy polskich. Przede wszystkim w powieściach kryminalnych liczy się intelektualna rozgrywka, jaka toczy się (najczęściej) między przestępcą, a ścigającym go funkcjonariuszem prawa. Bardzo często fabuła powieści dotyka również problemów z jakimi boryka się społeczeństwo. Ukazując problemy jednostki, kryminał bardzo często łączy wątki obyczajowe, co dodatkowo przyciąga czytelników, gdyż nadaje powieści dodatkową głębię. Który z tych elementów znaleźć można w najnowszej powieści Andrzeja Swata, Zapłać im, proszę?
W swojej pracy oswoił się z widokiem nabrzmiałych od leżenia w wodzie trupów i spalonych w ogniu ludzkich szczątków, ale obłęd niezmiernie budził w nim lęk.
Dla Jolanty Gajdy miał to być dzień jak każdy. Wizyta w salonie piękności, chwila relaksu w ulubionej kawiarni w towarzystwie przyjaciółki, z którą można porozmawiać na każdy temat. Również o tym, w jaki sposób najlepiej pozbyć się męża... Wszak oglądanie seriali kryminalnych, które ciągle emitują w telewizji, podsuwa tyle ciekawych rozwiązań... Nie żeby od razu brać się do czynów, o nie, ale pofantazjować zawsze można, tym bardziej gdy mąż okazuje się być niewiernym... Po skończonym spotkaniu z przyjaciółką, kobieta udaje się na podziemny parking, by wyruszyć w podróż do domu, do zdradzającego ją męża. Będąc tuż przy swoim samochodzie, zostaje zaczepiona przez przystojnego, młodego mężczyznę, który twierdzi, że przez przypadek zarysował jej karoserię. Chwilę później mężczyzna napada na nią, krępuje ręce i taśmą zakleja usta. Wrzucona na tył ciężarówki kobieta uświadamia sobie, że została porwana. Lecz czy jej mąż, kochający pieniądze biznesmen, będzie skłonny zapłacić za nią okup?
Każdy w życiu dostaje swoją szansę. Wygrywają ci, którzy chcą z niej skorzystać.
Zapłać im, proszę to druga powieść z serii Grosz autorstwa Andrzeja Swata. Jak to doskonale wiecie, nie jest mi po drodze z czytaniem cykli wydawniczych w chronologicznej kolejności. W przypadku recenzowanej powieści całkowicie to nie przeszkadza, bo choć nie znam Syna marnotrawnego, czyli pierwszego tomu serii, to skłonna jestem powiedzieć, że oprócz osoby głównego bohatera, to jest komisarza Michała Grosza, nic tych powieści nie łączy, bowiem w drugim tomie ani razu nie napotkałam się na choćby jedno krótkie wspomnienie o wydarzeniach z przeszłości. Nie powiem, było mi to na rękę, bowiem miałam otwarty umysł na tok śledztwa i nie musiałam się głowić nad zagadkami z przeszłości, które w takim wypadku niewątpliwie psułyby mi odbiór powieści.
Tylko w telewizyjnych serialach policjanci zawsze wygrywają. Wbrew oficjalnym statystykom sprawy umorzone i niewykryte zajmują w archiwach całkiem sporo półek.
Zapłać im, proszę to typowy kryminał policyjny z elementami sensacji, gdzie przestępca przez długi czas wodzi ścigających go policjantów za nos, doskonale się przy tym bawiąc. Bowiem intryga w powieści Swata jest bardzo dobrze skonstruowana. Jak dla mnie stanowi ona najmocniejszy punkt całej historii. Choć głównego złoczyńcę czytelnik poznaje już na samym początku to sposób w jaki prowadzi on swoją grę z organami ścigania jest dobrze przemyślany i napisany.

Jeśli chodzi o bohaterów powieści, to doskonale czuć ich polskość. Narzekają, mają masę problemów i ciągle coś staje im na drodze do samospełnienia. Główny bohater jest hipochondrykiem, zakochanym w operze i mającym problemy z utrzymaniem związków z kobietami. Jego przełożony wykazuje lekkie skłonności paranoidalne, uważając, że góra nie chce dopomóc go w ulepszeniu służby publicznej, jaką jest polska policja, odrzucając jego projekty i blokując drogę do awansu. Jedynym jasnym punktem szarej egzystencji są wyjazdy na zagraniczne sympozja, gdzie może pochwalić się swoim zasobem wiedzy i pomysłami na reformę policji. Podwładni Grosza też nie są wolni od problemów, jak to dość szybko czytelnik może się przekonać już na początku lektury.

Ciekawą osobowością jest z kolei porwana Jolanta Gajda, która na swoją sytuację reaguje najczęściej gniewem skierowanym w stronę swoich porywaczy. Nie żeby nie znała strachu, co to, to nie, głównie, w moim odczuciu, kieruje nią głupota i zbyt wysoka ocena siebie i swoich zdolności. Jednakże nie uchroni jej to przed syndromem sztokholmskim, choć kobieta nawet nie będzie zdawała sobie z tego sprawy, znajdując całkiem inne, zgodne z jej trybem rozumowania, wyjaśnienie.

Niektórym czytelnikom tak narysowane sylwetki bohaterów będą pasować do powieści idealnie ze względu na wpasowanie się w sytuację społeczną. W moim odczuciu były jednak nieco zbyt przerysowane, z mocnym nakreśleniem polskości w pejoratywnym słowa znaczeniu.
Kiedyś marzył o łapaniu przestępców i poczuciu przydatności.. Teraz nie miał już złudzeń, że to daremne, że świat, w którym przyszło mu wieść marną egzystencję, wcale nie staje się od tego lepszy. Ludzie nie oczekują już wartości ani zasad, wszelkie potrzeby ich duszy zaspokajają telenowele i tabloidy. Miarę szczęścia stanowi poziom konsumpcji.
Rozdziały w powieści Andrzeja Swata dzielą się na dwie grupy: wydarzenia przedstawione z punktu widzenia Jolanty Gajdy i jej porywaczy oraz widziane oczami męża porwanej oraz zespołu komisarza Grosza. Dzięki temu akcja przebiega dwutorowo i czytelnik na bieżąco może śledzić rozwój wydarzeń po obu stronach barykady.

W przypadku samej akcji, to, choć tematem dominującym jest porwanie, jest ona przez większą połowę książki powolna, przegadana. Jedynie w momencie wplatania wątku intrygi usnutej przez porywacza nadają tempa biegowi wydarzeń. W trakcie lektury bałam się, że tak już będzie do samego końca, lecz całe szczęście, po przekroczeniu połowy powieści zaczyna się coś dziać, akcja nabiera rumieńców i tak już jest do samego końca, do ostatniej strony.

Cykl Grosz:
| Syn marnotrawny | Zapłać im, proszę |

www.oficynka.pl
Za możliwość przeczytania powieści serdecznie dziękuję
pani Jolancie z wydawnictwa Oficynka

6 komentarzy:

 1. Nie sądzę, żeby tak wykreowani bohaterowi przypadli mi do gustu, więc na razie spasuję. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam, niektórzy lubią taką właśnie kreację bohaterów :)

   Usuń
 2. Główny bohater jest zakochany w operze, więc o polskości nie może tu być mowy :D Serio, kto zna jakiegoś Polaka kochającego operę? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście? Ja znam :) Mama koleżanki namiętnie słucha arii operowych.

   Usuń
 3. Swoją przygodę z kryminałami dopiero będę zaczynać, ale wiem na pewno, że nie od tego autora i nie tej książki. Bohaterowie bardzo by mnie irytowali, niestety :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem właśnie skończonej lekturze tej książki i muszę przyznać, że jako wybredna wielbicielka kryminałów, nie zawiodłam się

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)