poniedziałek, 9 grudnia 2013

Yrsa Sigurðardóttir, Pamiętam cię

Zapamiętam cię

Yrsa Sigurðardóttir, Pamiętam cię
tytuł oryginału: Ég man þig
przekład: Jacek Godek
wydawnictwo: MUZA S.A.
data wydania: 13 czerwca 2012 r.
liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7758-197-1

Książka pani Sigurðardóttir, Pamiętam cię, przeleżała długo na półce zanim postanowiłam poświęcić jej swoją uwagę. Przede wszystkim nie miałam dotychczas do czynienia z powieściami tej autorki, więc tak na dobrą sprawę nie wiedziałam, czego się mogę spodziewać po lekturze. Po drugie: odstraszała mnie ilość poleceń na okładce, bowiem moje dotychczasowe doświadczenie czytelnicze dowiodło, że im więcej takowych gdzieś umieszczonych na okładce – z tyłu lub z przodu – tym gorsza była w moim odczuciu lektura. Tak, jakby jej treść nie potrafiła się sama obronić. Ale, całe szczęście, w przypadku Pamiętam cię, mimo natłoku poleceń, książka okazała się wręcz rewelacyjna, a ja zaczęłam sobie pluć w brodę, że dopiero teraz po nią sięgnęłam.
(...) – Halo? – Ciarki go przeszły, kiedy znajomy głos szeptem odpowiedział na jego wołanie. Głos, który zawsze niósł ze sobą życie, ciepło i radość, teraz zionął chłodem i śmiercią. Głos tak bliski, a jednocześnie tak nieskończenie daleki.
– Tatusiu.
Trójka przyjaciół przybywa do opuszczonej osady Hesteyri, na północy Islandii, by odremontować stary dom, który chcą przekształcić w ośrodek wypoczynkowy. Jednakże już od samego początku, ze względu na brak elektryczności i pomocy fachowców, prace remontowe idą jak po grudzie. Dodatkowo cała trójka odnosi wrażenie, że osada nie do końca jest opuszczona, że ktoś jednak w niej przebywa i wcale nie podoba mu się obecność intruzów... Lekarz-psychiatra, który po tragicznych przeżyciach związanych z zaginięciem syna, przeprowadził się na prowincję, do Isafjördur, zostaje poproszony przez miejscową policję o pomoc w ustaleniu tożsamości osoby, która włamała się i zniszczyła miejskie przedszkole. Okazuje się, że wiele lat wcześniej, miało miejsce podobne zdarzenie, na kilka dni przed tym, jak w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął mały chłopiec... Zło nie śpi i nie zapomina, a próby skonfrontowania się z nim mogą nie tylko okaleczyć człowieka fizycznie, lecz przede wszystkim psychicznie...

Pamiętam cię. Naprawdę, aż zła jestem na siebie, że dopiero niedawno sięgnęłam po tą książkę. Że tyle miesięcy po prostu przeleżała na półce i cierpliwie czekała, aż łaskawie skieruję na nią swój wzrok. Ale, jak przeczytaliście wstęp do recenzji, miałam ku temu swoje powody. Słuszne, niesłuszne, teraz o tym rozmyślać nie będę, bo nie czas na to. Przybliżę za to recenzowaną książkę, która naprawdę zasługuje na uwagę szerokiego grona czytelników.
(...) Wzdłuż całego kręgosłupa ciągnął się rząd białych i różowych blizn. Wszystkie były podłużne, ale różnej wielkości. W wielu miejscach się zbiegały. Linia, jaką tworzyły, wcale nie była prosta, choć z pewnej odległości mogło się tak wydawać. Pod barkami rozpościerała się podobna kolekcja blizn, biegnących w poprzek tamtej, układając się w krzyż.
Fabuła Pamiętam cię przebiega dwutorowo. Pierwszy wątek jest dość standardowy jak na horror: przyjaciele zamieszkują opuszczony dom, gdzieś na odludziu (co z drugiej strony na Islandii nie jest niczym niezwykłym), gdzie już wkrótce po ich przybyciu zaczynają się dziać dziwne zdarzenia. Z dnia na dzień coraz bardziej makabryczne... Drugi zaś wątek jest typowo kryminalny: teraźniejsze wydarzenia (zniszczenie przedszkola przez nieustalonego sprawcę) prowadzą krok po kroku do sprawy sprzed lat, łudząco podobnej do obecnej. Ale jako że wydarzenia te dzieli pięć dekad, niemożliwym wydaje się, by dokonał tego ten sam sprawca. Dodatkowo rozwiązanie zagadki utrudnia fakt, że poprzednia sprawa nie była w żaden sposób nagłośniona, więc sprawca nie mógł po prostu zastosować tego samego modus operandi.

Yrsa Sigurðardóttir (swoją drogą, wie ktoś jak wymawia się poprawnie nazwisko autorki?) dokonała czegoś, z czym nie miałam do tej pory styczności. Połączyła wspominane gatunki literackie: horror i kryminał, w tak zgrabny sposób, że kiedy w finale się one łączą nie można odczuć żadnych nierówności, wszystko jest gładziutkie i stabilne. Poszczególne wątki, łącząc się ze sobą, wyjaśniają zawiłości akcji z tej drugiej części.

Atmosfera z każdą kolejną przeczytaną stroną zagęszcza się, zamiast odpowiedzi na wiszące w powietrzu pytania, pojawiają się kolejne fakty, domagające się uwagi i wyjaśnienia. Napięcie narasta stopniowo, lecz nieubłaganie. A oba wątki zaczynają się tak naprawdę niewinnie, o ile jest to dobre słowo do opisania przedstawionych wydarzeń. I kiedy zbliża się punkt zwrotny czytanego rozdziału... autorka przenosi czytelnika do przerwanego również w kluczowym momencie, drugiego wątku. Czytelnikowi nie pozostaje nic innego, jak zatracić się w lekturze. Tutaj nie ma kiedy odłożyć książki na bok i powiedzieć sobie: „dokończę później...”.

Dlatego też styl pisarski pani Yrsy, jak i całą powieść, oceniam jako rewelacyjne, i choć nieco raziły mnie wtrącane co kilka stron słówka młodzieżowego slangu, takie jak pliz czy dżizas, to Pamiętam cię zapamiętam, bo dawno już żaden czytany przeze mnie horror nie zasiał w mojej czytelniczej duszy ziarna niepokoju, a przechodzący obok mnie kot sprawił (niezamierzenie), że miałam na plecach ciarki.

I teraz pytanie do Was: czy czytaliście coś autorstwa pani Yrsy Sigurðardóttir, głównie utrzymanego w klimacie horroru, co moglibyście mi polecić? Bo ja bardzo chętnie znowu będę się bać...

22 komentarze:

 1. Ja nie lubię się bać, więc książka zupełnie nie dla mnie ;) A ta lista poleceń naprawdę odstrasza i według mnie nie powinna być z przodu okładki, bo wtedy jest za dużo literek, słów, zdań i wszystko zlewa się w całość...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo często polecenia są właśnie z przodu okładki, tyle tylko że nie w takiej ilości :)

   Usuń
 2. od razu polecam serię zaczynającą się od Trzeciego Znaku ja ją zaczęłam czytać i uwielbiam!! o Trzecim Znaku możesz poczytać u mnie, ale pokrótce - starodawne obrzędy okultystyczne, morderstwo i ciekawa para rozwiązująca sprawę!! Pamiętam Cię mam i chcę przeczytać u mnie także leży na półce...;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zaczynałam od tej ksiażi:)

   Usuń
  2. Uuu... okultyzm, morderstwa... Jak mi jeszcze powiesz, że jest trochę krwawo i bardzo mrocznie, to sięgam bez zastanowienia :)

   Usuń
 3. Oprócz "Pamiętam cię" czytałam jeszcze "Statek śmierci", ale to już thriller - ale polecam, bo bardzo dobry. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, i tą książkę dodam sobie do listy ;)

   Usuń
 4. To było moje pierwsze i jak dotąd jedyne spotkanie z Yrsą. Ale na pewno nie ostatnie! Więc przyłączam się do Twojego pytania o jej pozostałe książki z dziedziny horroru :) Na pewno sięgnę po "Statek śmierci", bo czytałam wiele zachęcających recenzji, ale (jak wspomniała Ewa) to nie tyle horror, co thriller.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Statku śmierci" czytałam tylko jedną recenzję, o ile dobrze pamiętam :) Ale skoro Ewa poleca tą książkę, to się z nią chętnie zapoznam :)
   Nadal jednak czekam na polecanki horrorów tej autorki :)

   Usuń
  2. Hmm, nawet ja ostrzę sobie zęby na "Statek Śmierci" - ponoć bardzo dobra książka. I obiecuję, że jeżeli będę ją miał w domu nie odłożę jej lektury na później :P

   Usuń
  3. Mówisz, że nie chcesz żałować tak, jak ja? ;)

   Usuń
 5. Ja dawkuję sobie książki tej autorki, bo mimo że naprawdę wciągające to po 2-3 książce zaczynasz dostrzegać pewną manierę pisarską, a po przerwie z przyjemnością sięgasz po kolejną książkę.
  No właśnie, może jest miedzy nami znawca języków skandynawskich i napisze fonetycznie nazwisko autorki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi maniera pisarska w sumie nie przeszkadza, pod warunkiem, że autorka ma ciekawe pomysły na prowadzenie fabuły :)

   Usuń
 6. Czytałam jedną książkę tej autorki - była naprawdę dobra. Po inne też kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakaż to była książka, jeśli można wiedzieć? :)

   Usuń
 7. A ja nadal nie przeczytałam "Statku śmierci". Muszę się wreszcie za niego zabrać :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj, czytaj! Z chęcią wpadnę na recenzję ;)

   Usuń
 8. Nazwisko autorki oczywiście kojarzę z rożnych recenzji, zwykle baaaardzo pochlebnych, ale sama jeszcze nic nie czytałam. Wybieram się w przyszłym tygodniu do biblioteki i chyba już wiem co wypożyczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Założę się, że będzie to słuszny wybór ;)

   Usuń
 9. Mam podobnie jak Ty. Ta książka leży już ponad miesiąc u mnie na półce i jakoś zawsze sięgam po inne. Muszę to jak najszybciej zmienić;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam ten tytuł Yrsy. Momentami rzeczywiście mroziła krew, ale czytało mi się ją nieco topornie. Recenzja za to b. ciekawa!

  Skoro w temacie horroru ;)
  Zapraszam do mojego autorskiego wyzwania KLASYKA HORRORU

  http://przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2013/12/klasyka-horroru-moje-wyzwanie-autorskie.html

  :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podobał mi się"Statek śmierci", ale to nie horror tylko dobry kryminał. Tam też akcja toczy się dwutorowo i ten zabieg świetnie się sprawdza. Cieszę się, że inne książki tej autorki również są dobre :) u mnie na półce czeka "Spójrz na mnie", ale nie wiem jak długo poczeka ;)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)