czwartek, 25 czerwca 2015

George R.R. Martin i Gardner Dozois, Niebezpieczne kobiety

Hell hath no fury like a woman scorned

George R.R. Martin i Gardner Dozois, Niebezpieczne kobiety
tytuł oryginalny: Dangerous Women
przekłady: Krystyna Chodorowska, Mirosław P. Jabłoński, Michał Jakuszewski, Beata Rosadzińska
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 26 stycznia 2015 r.
liczba stron: 954
ISBN: 978-83-7785-571-3
okładka: twarda


Przyzwyczaiłam się, że zbiory opowiadań, które trafiały w moje ręce, to średniej grubości pozycje, utrzymane w mniej więcej jednakowym gatunku literackim. Lektura w sam raz na leniwe popołudnie. Jednakże kiedy dostałam antologię Niebezpieczne kobiety pierwszym na co zwróciłam uwagę, była jej objętość. Prawie tysiąc stron opowiadań! Ale czy ilość przełożyła się w tym przypadku na jakość? Jak najbardziej tak.

Niebezpieczne kobiety to wybór dwudziestu jeden historii, których motywem przewodnim jest temat femme fatale. Wśród autorów znaleźć można mniej lub bardziej znane polskiemu czytelnikowi nazwiska. Dzięki temu dostaje się możliwość spojrzenia na prace wielu pisarzy, niezwiązanych z fantasy. W recenzowanej pozycji znalazły się historie z kilku najpopularniejszych obecnymi czasy gatunków literackich. Western, kryminał noir, urban fantasy, powieść historyczna, postapokalipsa, horror czy science fiction. Ich przekrój jest naprawdę duży, a że występują one po sobie naprzemiennie niejako zmusza czytelnika do zachowania uwagi, by po odłożeniu książki wiedzieć na czym ostatnio się skończyło. Dodatkowo każde opowiadanie poprzedzone jest wstępem, zawierającym krótką biografię twórcy oraz dwu-, trzyzdaniowe opisy dotyczące zarysu fabuły. Pomaga to w przygotowaniu się do lektury kolejnej historii.

Dużą zaletą niniejszej antologii jest to, że wszystkie zawarte w niej teksty są premierowe, napisane specjalnie na zaproszenie redagujących zbiór. Dzięki temu nie odnosi się wrażenia wtórności i z chęcią zanurza w lekturze. Warto jednak przy tym zauważyć, że niektóre z historii, jak „Bombowe laski” Jima Butchera czy „Kłamstwa, które powiedziała mi matka” Caroline Spector nawiązują do wcześniejszych dzieł tych autorów, lecz w żadnym wypadku nie stanowią ich powtórzenia, a wręcz zachęcają do zapoznania się z powieściami tych pisarzy.

Opowiadania zawarte w Niebezpiecznych kobietach są wyrównane pod względem poziomu, co nie jest częste w przypadku antologii. Dlatego też postrzegam to jako bardzo duży plus. Jednakże jak to często bywa, wśród tych dwudziestu jeden historii znalazłam te, które najbardziej przypadły mi do gustu.

Pierwszym z nich jest napisany przez Megan Abbott tekst „Moje serce też jest złamane”, utrzymane w klimacie kryminału noir, w którym zostaje uprowadzona kilkuletnia córka młodego małżeństwa. Sprawę komplikuje fakt, że zeznania świadków nie potwierdzają się z wersją matki, opiekującej się w tym czasie dziewczynką. Historia ta jest wbrew pozorom naładowana po brzegi emocjami, wśród których dominuje strach, rozpacz i nieufność.

„Zapasy z Jezusem” Joe R. Lansdale to z kolei opowiadanie o wiekowym wrestlerze, co pięć lat spotykającym się i walczącym ze swoim dawnym przeciwnikiem. Stawką, o którą walczą, jest miłość pięknej, lecz demonicznej i przesiąkniętej złem do szpiku kości kobiety.

„Sąsiedzi” Megan Lindholm jest tekstem innym niż pozostałe, niemniej jednak bardzo wciągającym. To obyczajowa historia, której fabuła rozgrywa się gdzieś na granicy snu i jawy, kiedy to odróżnienie prawdy od omamów jest niemalże niemożliwością, a głos rozsądku podpowiada, że to, co widzą oczy jednego, może być dowodem szaleństwa dla drugiego.

„Kłamstwa, które powiedziała mi matka” pani Caroline Spector fabułą nawiązują do znanego niektórym czytelnikom świata przedstawionego w antologii Dzikie karty, wydanego również pod egidą George’a R.R. Martina. Choć wniknięcie do opisanych w opowiadaniu wydarzeń wymaga czasu, to jest porywające i spektakularne. Znaleźć w nim można i magię, i zombie oraz szeroko pojętą ingerencję w ludzki genom.

I na koniec dzieło sygnującego zbiór George’a R.R. Martina, zatytułowane „Księżniczka i królowa”, opowiadające o rozłamie w rodzie Targaryenów i wydarzeniach, nazwanych później Tańcem Smoków. Krwawe, brutalne, szczegółowe i niezwykle wciągające – co zresztą jest charakterystyczne dla prozy tego autora. Zdecydowanie przypadnie do gustu fanom serii Pieśń Lodu i Ognia, a czytelnicy nie znający stylu Martina mogą czuć się trochę przytłoczeni ogromem imion, nazw i wydarzeń, zawartych na stu stronach, jakie zajmuje jego tekst.

Zawiodłam się nieco na tekście „Piekło nie zna furii” autorstwa Sherrilyn Kenyon, traktującym o tym, jak potężna potrafi być zemsta kobiety. Pomysł jest naprawdę bardzo dobry, ale z wykonaniem już nie poszło najlepiej. Zabrakło rozwinięcia fabuły, a i zakończenie jest zanadto „ugrzecznione” i całkowicie nie pasujące do ciężaru gatunkowego opowiadania. Podobne odczucia pozostawiła po sobie historia zatytułowana „Opiekunki”, dotycząca podejrzeń dwóch sióstr na temat tego, co może ukrywać przed światem personel domu spokojnej starości.

Podsumowując: w antologii Niebezpieczne kobiety zebrani autorzy pokazali jak wiele odmiennych charakterów kobiet, ich działań i słów mogą sprawić, by były postrzegane jako femme fatale. Drapieżne wampy, wystrzałowe i przebojowe babeczki, szukające zapomnienia samotne kobiety czy nawet te szare, niepozorne myszki – w nich wszystkich tkwi ta iskra, która może przyczynić się do niepohamowanego wybuchu. Niebezpieczne kobiety kuszą, pociągają i pochłaniają całą uwagę. I tak właśnie być powinno.

www.kostnica.com.pl
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
portalowi Kostnica!

25 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy bym pokonała takie ilości stronic w takiej tematyce, ale zaintrygowałaś! Nie czytałam jeszcze opinii o tym zbiorze, a Twoja jest jak najbardziej zachęcająca... Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może akurat Ci się spodoba :) Dużą zaletą jest to, że w zbiorze znajdują się opowiadania z różnych gatunków literackich, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

   Usuń
 2. Sporo słyszałam o tym zbiorze, ale jeszcze nie czytałam żadnej opinii, a po twojej jestem jak najbardziej zachęcona. Mam nadzieję, że uda m się kiedyś zabrać za tę książkę, której ilość stron trochę mnie przeraża, ale raczej będę dawkowała sobie te opowiadania :)

  someculturewithme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej objętość zdecydowanie pozwala na spokojne, długofalowe czytanie :)

   Usuń
 3. Czyli że ten rozłam, to chodzi o wydarzenia sprzed serialowych wydarzeń? Książek nie czytałem, a z serialu średnio kojarzę, ale to będzie coś o tatuśku Daenerys? Zresztą inne opowiadanka i tak są na tyle ciekawe, że chętnie bym sprawdził - nie jest dla mnie koniecznością, by w każdym zbiorze opowiadań był teraz Martin, ale toz pewnością fajny akcent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, sprzed serialowych wydarzeń. Ale o tatusiu Danki też tam słowa nie znajdziesz :) Taniec smoków miał miejsce w latach 129-131 od Podboju, po śmierci króla Viserysa I Targaryena. Danka zaś urodziła się w 284 roku od Podboju :)

   Usuń
  2. Boże, jak do historii chcę kogoś przekonać, to wszyscy kręcą nosem, a jak zaczyna się temat Gry o Tron, to mi datami sypiecie :D

   Ps. Twoje żelki są cudne :D

   Usuń
  3. Ej, ej! Ja historię lubię i nosem nie kręcę w tym temacie!

   Nie mów, że dopiero teraz żelki jesz? o.O ja ilekroć jakieś dostanę, zjadam je od razu :D

   Usuń
  4. Sam podziwiam swoją siłę woli :D Problem w tym, że jak będę z Tobą mieszkał, to muszę zjadać całą paczkę żelków na raz :/ Poćwiczę to sobie :D

   Usuń
  5. A kto powiedział, że musisz od razu je zjadać? Żelki podchodzą pod prawo dżungli - kto pierwszy, ten lepszy :P

   Usuń
 4. Och, miałam wielką nadzieję, że książka będzie tak dobra, jak bym sobie życzyła! Już nie mogę się doczekać lektury!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super! :) Czyta się ją bardzo dobrze, tylko trzeba się przygotować na częste zmiany "klimatu", jako że opowiadania z poszczególnych gatunków pojawiają się naprzemiennie :)

   Usuń
 5. Do Pieśni Lodu i Ognia średnio mnie ciągnie, a recenzja cynamonowego kącika mnie w tym utwierdziła. Także autor akurat jakoś jest dla mnie średnim jak nie zerowym czynnikiem, który by mnie zachęcił.
  Co do samej pozycji, to powiem Ci, że mam mieszane uczucia. Jakoś ja i bohaterowi płci żeńskiej średnio się lubimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w tym zbiorze nie zawsze kobiety są głównymi postaciami. Potwierdzają to opowiadania takie jak np. "Zapasy z Jezusem", "Wiem, jak je wybrać" czy "Prawiczki".

   Usuń
  2. 954 strony jakoś też nie zachęca XD 954 o babkach, w sumie to i tak mało XD

   Usuń
  3. Ale gdyby były to 954 strony o Reacherze, to nawet byś się nie zająknęła ;)

   Usuń
  4. MatkoBoskoRiczerowo 954 strony o Riczerze! Właśnie wywołałaś u mnie ogromny uśmiech na twarzy... a mamy poniedziałek, więc to nie lada wyczyn!
   954... czujesz to? 954 strony o Riczerze. Rozmarzyłam się tak bardzo.... ale rączki mam na stole!

   Usuń
  5. No właśnie nie czuję tych 954 stron o Reacherze, bo "Poziom śmierci" stoi na półce i się gapi... i gapi...

   Usuń
  6. Oswaja się z Tobą, on jest małomówny... daj mu czas.

   Usuń
 6. Kurcze, to wygląda na naprawdę dobrą antologię ;) Muszę koniecznie po nią sięgnąć ! Dzięki za recenzję.

  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowałam Cię tą pozycją.

   Usuń
 7. Polowałam na tę książkę, ale jeszcze nie udało mi się jej przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. przede mną pierwsza książka z serii Gry o Tron już zakupiła i w tym roku muszę przeczytać! Do tej na pewno dotrę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj, czytaj szybko! Potem będziemy rozważać rozmaite teorie spiskowe ;)

   Usuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)