sobota, 27 czerwca 2015

Stephen King, Zielona Mila

Jestem zmęczony, szefie...

Stephen King, Zielona Mila
tytuł oryginalny: The Green Mile
przekład: Andrzej Szulc
wydawnictwo: Albatros
data wydania: 29 lipca 2011 r.
liczba stron: 416
ISBN: 978-83-7659-654-9
okładka: miękka

W poprzedniej ankiecie akcji Pomóż Wiedźmie przeczytać książkę większością Waszych głosów zdecydowaliście, że moją następną lekturą powinna być jedna z najbardziej popularnych powieści Stephena Kinga, Zielona Mila. Powiem Wam, że dziwnie czyta się książkę, co do której zna się kolejność wydarzeń i, co ważniejsze, jej zakończenie. Ekranizację tej historii widziałam wielokrotnie i za każdym razem przeżywałam ją na nowo. Jak dla mnie jest to najsmutniejsza historia, jaka wyszła spod pióra tego autora.

Ameryka lat trzydziestych minionego wieku. Więzienie w Cold Mountain. Do celi śmierci śmierci w bloku E trafia John Coffey, olbrzymi Murzyn, skazany za zgwałcenie i zabicie dwóch ośmioletnich sióstr bliźniaczek. Wkrótce po jego przyjeździe na Zielonej Mili, jak nazywają swoje miejsce pracy strażnicy, zaczynają dziać się dziwne rzeczy...
– Śniłam o tobie – wyszeptała zdumionym głosem. – Śniłam, że błądzisz gdzieś w mroku, podobnie jak ja. Odnaleźliśmy się.
John Coffey milczał.
– Odnaleźliśmy się w mroku – powtórzyła.
Historię opisaną w Zielonej Mili czytelnik poznaje ze wspomnień Paula Edgecombe, naczelnego strażnika na bloku E, gdzie osadzano więźniów z wyrokami śmierci. Za jego sprawą odbiorca poznaje zarówno historię samej placówki w Cold Mountain, jak i rutynę pracy strażnika więziennego. Choć bardzo często to, co się dzieje na bloku wiąże się z ryzykiem i zagrożeniem życia, kiedy do celi śmierci trafia psychopatyczny i przez to niezwykle niebezpieczny straceniec. Nawet wtedy trzeba trzymać się regulaminu, aczkolwiek pozwala on na podejmowanie pewnych akcji mających na celu utemperowanie więźnia.

Choć narratorem powieści jest wspominany już szef Edgecombe, to głównym bohaterem powieści jest John Coffey, ogromny Afroamerykanin skazany na karę śmierci za zgwałcenie i zamordowanie dwóch dziewczynek. Kiedy zostaje przywieziony do Cold Mountain sprawia na strażnikach piorunujące wrażenie. Jest olbrzymi, bez problemu poradziłby sobie z nimi nawet zakuty w kajdanki, lecz zachowuje się jak trusia. Coffey jest cichy, spokojny, można nawet rzec, że nieśmiały. Zupełnie nie pasuje do opisu brutalnego gwałciciela i mordercy. Jego postać intryguje szefa strażników, który korzystając z wolnych chwil w pracy stara się dowiedzieć o nim czegoś więcej.

Obok Coffey’a i Edgecombe’ego istotną rolę dla rozwoju fabuły stanowią pozostali bohaterowie Zielonej Mili, w szczególności więźniowie Eduard Delacroix i William Whatron oraz strażnik Percy Wetmore i... Pan Dzwoneczek, mysz, którą opiekował się Francuz. Del jest raczej nieszkodliwym skazanym, który jeszcze przed wydaniem wyroku żałował swoich czynów. Wharton z kolei jest niebezpiecznym psychopatą, ślepo zapatrzonym w postać Billy’ego Kida. Z kolei Percy Wetmore jest bezmyślnym, pysznym i brutalnym idiotą, który jest przekonany o swojej nietykalności. Pracę na bloku został tylko dzięki rodzinnym koneksjom. Już od samego początku swojej kariery jest wrzodem na tyłku dla współpracowników, pragnących jedynie tego, by Percy się wyniósł z Zielonej mili. Jak dla mnie King stworzył jednego z najbardziej antypatycznych bohaterów świata literatury. W Wetmorze nie ma nic, co mogłoby sprawić, że poczuje się do niego chociażby iskierkę sympatii. Każde jego słowo czy działanie budzą niechęć w czytelniku.
Jestem strasznie zmęczony bólem, który słyszę i czuję, szefie. Zmęczony tym, że ciągle wędruję, samotny jak drozd na deszczu. Nie mając nigdy żadnego kumpla, z którym mógłbym wędrować i który powiedziałby mi, skąd, dokąd i po co idziemy. Jestem zmęczony tym, że ludzie są dla siebie niedobrzy. To boli, jakbym miał w głowie potłuczone szkło. Jestem zmęczony tym, że nie zawsze mogłem pomóc. Zmęczony ciemnością. Czuję głównie ból. Jest go za dużo. Gdybym mógł z tym skończyć, zrobiłbym to. Ale nie mogę.
King w ciekawy sposób oddał atmosferę lat trzydziestych dwudziestego wieku, zarówno pod kątem kulturalnym, jak i społecznym. Dużo miejsca poświęcił zjawisku rasizmu i wymiaru sprawiedliwości wobec osób czarnoskórych, co dobitnie podkreślają słowa zastępcy szeryfa McGee dotyczące tego, że nawet jeśli skazany Murzyn jest niewinny, to i tak zostanie na nim wykonany wyrok śmierci. Innym aspektem, do którego niejednokrotnie wraca w książce jest zjawisko nepotyzmu, co dobitnie podkreśla postać Percy’ego Wetmore’a. Osadzanie na odpowiedzialnych stanowiskach krewnych i znajomych, nieposiadających odpowiednich uprawnień i cech charakteru, może być przyczyną wielu kłopotów, a nawet tragedii.

Zieloną Milę czyta się szybko, choć brak chronologii w początkowych rozdziałach nieco utrudnia ułożenie sobie wydarzeń po kolei. W dalszej części powieści sytuacja się już normuje i jedyne elementy retrospekcji stanowią opisy z czasów współczesnych dla narratora, Paula Edgecombe’a, przebywającego w domu spokojnej starości.
Każdy musi umrzeć, wiem, że od tej reguły nie ma wyjątku, ale czasami, Boże mój, Zielona mila jest taka długa.
Książka została napisana typowym dla Kinga rozwlekłym stylem. Szczegółowy, opisowy, z celnymi dialogami. Przy Zielonej Mili czytelnik się nie nudzi, a wręcz przeciwnie, niecierpliwie czeka na rozwój wydarzeń, chcąc jak najszybciej się dowiedzieć co stanowi naturę Johna Coffey’a. Przyznam szczerze, że choć wiedziałam jak się ta historia skończy, to mimo to przeżywałam ją. To tragiczna opowieść o cudzie, krzywdzie i niesprawiedliwości, a także o bólu i bezsilności. W pewien sposób piękna i nadzwyczajna, choć jej tematyka wcale taka nie jest. Polecam!


Książka przeczytana w ramach akcji Pomóż Wiedźmie przeczytać książkę.

33 komentarze:

 1. Bardzo, bardzo chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jeszcze nie znasz tej historii, chociażby z filmu, to czekają Cię spore emocje.

   Usuń
 2. Czytałam ją podobnie jak Ty po obejrzeniu ekranizacji, ale mimo to emocji w trakcie lektury nie brakowało. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się, że za każdym razem lektura "Zielonej Mili" wywołuje te same emocje :)

   Usuń
 3. "To tragiczna opowieść o cudzie, krzywdzie i niesprawiedliwości, a także o bólu i bezsilności."
  I właśnie dlatego nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślę, że z tego właśnie powodu powinnaś przeczytać :)

   Usuń
  2. Nie, nie i jeszcze raz nie. Ja będę wypruta przez kolejny miesiąc, będę płakać za każdym razem jak przypomnę sobie tego wielkie Murzyna o gołębim sercu. NIE!
   Zainstaluj Disqusa, bo prześladowanie Cię bez niego jest niesamowicie trudne.

   Usuń
  3. Ale jakże emocjonujące! Nigdy nie wiesz co i gdzie napiszę :P

   Usuń
 4. Widziałam film, a i książkę mam w planach

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno temu widziałam tylko film, książkę też koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie chcesz jej kupować, to myślę, że bez problemu powinnaś znaleźć ją w bibliotece :)

   Usuń
 6. Uwielbiam, i książkę, i film! Coś niesamowitego.

  Ale ale, co ja paczę, że Ty czytasz? :DDD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze paczysz :D "Królowie przeklęci" na tapecie! :D

   Usuń
 7. Kurczę, narobiłaś mi ochoty, żeby ją odświeżyć, chociaż znowu pewnie strasznie będę ją przeżywać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest jedna z tych książek, gdzie w trakcie lektury ma się ochotę sprawić, by w jakiś sposób jej bohaterowie mogli usłyszeć, co się do nich mówi...

   Usuń
 8. "Zielona mila" cały czas czeka na półce, a ja jestem jej tym bardziej ciekawa, że nie czytałam jeszcze żadnej książki Kinga...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jeszcze nic Kingowego nie czytałaś, to "Zielona Mila" powinna być idealna na początek :)

   Usuń
 9. Płakałaś na koniec? Jeśli nie, to się nie liczy, czytaj jeszcze raz :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie płakałam, ale było mi cholernie smutno. Samo to, że czytałam gdzieś tak do 1:30 w nocy i choć rano miałam problemy, by wstać, to nie żałowałam tej nieprzespanej nocy.

   Usuń
  2. Jak mogłaś nie płakać?! Jesteś bez serca! Możesz nie płakać nad ludźmi ze swiata realnego, ale jak możesz nie płakać nad cudownym wielkoludem?! Ty jesteś chyba jakim robotem... bez uczuć robotem, bo nawet roboty mają uczucia.

   Usuń
  3. Nie płakałam przy książce, bo płakałam na filmie... :(

   Usuń
  4. Ja też :( Ja też płakałam na filmie. Chociaż płacz to zapewne mało powiedziane XD

   Usuń
  5. Zasmarkałaś się z emocji po prostu ;)

   Usuń
  6. Byłaś przy tym?! Nie mów tylko nikomu :)

   Usuń
 10. Coffey to jeden z najlepszych bohaterów wykreowanych przez Kinga. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć jeszcze nie poznałam wszystkich, to zgadzam się z Tobą w 100% :)

   Usuń
 11. historia, która do mnie trafia. Dawno dawno temu jak nie wiedziałam, że książkę napisał King byłam w szoku gdy odkryłam, że facet co napisał Miasteczko Salem stworzył Zieloną Milę i Skazanych... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, trzeba przyznać, że to całkowicie skrajne pomysły :)

   Usuń
 12. Oglądałam jedynie film. Ale planuje przeczytać książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oczywiście obejrzałam film i to wiele razy, bardzo go lubię... książki nie czytałam, ale obiecałam sobie, że kiedyś poznam tę historię czytając książkę :))

  OdpowiedzUsuń
 14. Oczywiście obejrzałam film i to wiele razy, bardzo go lubię... książki nie czytałam, ale obiecałam sobie, że kiedyś poznam tę historię czytając książkę :))

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Bill Griffin (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (3) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) Genevieve von Petzinger (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (22) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (30) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (136) Fantasy (53) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (2) Horror (40) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (12) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (48) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (17) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (2) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

#nauka (1) ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (2) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)