sobota, 23 marca 2013

Carla Mori, Krew, pot i łzy

Mroczna Jasna Góra

Carla Mori, Krew, pot i łzy
seria wydawnicza: ja gorę
wydawnictwo: Oficynka
data wydania: 8 marca 2013 r.
liczba stron: 309
ISBN: 978-83-62465-66-8
ocena: 6/6

Naprawdę dobra książka to dla mnie taka, po przeczytaniu której myślę Wow! i przez najbliższych kilka godzin co jakiś czas powraca do mnie w myślach. W całości lub w poszczególnych fragmentach. Nie przestaję o niej myśleć i choć czasami nie wiem jaki konkretnie czynnik wywołał u mnie taką reakcję. Tak było przypadku powieści Krew, pot i łzy, debiutanckiej powieści Carli Mori. Parafrazując reklamę popularnej sieci sklepów kosmetycznych, jest to książka z efektem Wow!

Hotel Mercure w Częstochowie. W pokoju 615 sprzątaczka znajduje zwłoki pary kochanków, blisko czterdziestoletniego mężczyzny i najprawdopodobniej nieletniej dziewczyny. Ogólny bałagan panujący w pokoju, rozbite wazony i poprzesuwane meble, skłaniają częstochowską policję do przyjęcia tezy o prawdopodobnym zabójstwie kochanków. Jednakże już pierwsze badania lekarza sądowego wskazują na dziwne, nieprawdopodobne wręcz nieprawidłowości... Sprawą tajemniczego morderstwa zajmuje się prokurator Zuzanna Bachleda. Wspiera ją w tym dziennikarka łódzkiego magazynu Na tropie, Klara Wasowicz, prywatnie bliska przyjaciółka Zuzanny, która dostaje wyłączność na opublikowanie sprawy w prasie. I choć wydaje się, że zabójstwo w hotelu Mercure to sprawa jednorazowa, wkrótce dochodzi do kolejnego, równie dziwnego zgonu. Czy wszystkie te zdarzenia coś łączy? Czy ofiary miały ze sobą coś wspólnego? I co mają wspólnego te zbrodnie z jasnogórskim klasztorem?

Jasna Góra w Częstochowie to odwieczne miejsce pielgrzymek wielu Polaków. Klasztor jasnogórski wraz z całym kompleksem pomniejszych świątyń oblegany jest przez pątników praktycznie przez cały rok, co, jako że Polska uważana jest za kraj głęboko wierzący (przynajmniej tak większość się deklaruje), wcale nie dziwi. W takim właśnie prokatolickim kraju pojawiła się Carla Mori ze swoją debiutancką powieścią Krew, pot i łzy. Bo trzeba zaznaczyć, że książka jest mocno kontrowersyjna, może wywołać atak epilepsji u osób, które z kościołem katolickim wiążą silne emocje. Jako że z kościołem nie łączą mnie bliższe więzi, a lubię tematy kontrowersyjne, to Krew, pot i łzy od samego początku wpasowały się w mój gust.

Główną bohaterką jest około trzydziestoletnia dziennikarka, Klara Wasowska, z urodzenia częstochowianka, przejawiająca silną awersję do kościoła, nie do samej religii. Nosi pod sercem nieślubne dziecko, wynik romansu z Januszem, którego poznajemy na dalszych stronach powieści. Sprawa w hotelu Mercure miała być dla Klary dodatkową robotą, możliwością zrobienia szybkiego i kontrowersyjnego materiału oraz, przy okazji, zdobyciem dodatkowej gotówki przed narodzeniem dziecka. Wszystko się jednak komplikuje, gdy w bardzo krótkim czasie pojawiają się kolejne dziwne zgony oraz gdy cała sprawa coraz bardziej zaczyna osobiście dotykać Klarę.

Bardzo mnie korci, by opisać dokładniej fabułę książki, ale wiem, że to żadna przyjemność czytać powieść, kiedy już się wie, co się zdarzy dalej. Dlatego wstrzymam się i napiszę coś niecoś o moich odczuciach po przeczytaniu książki.

Przede wszystkim Krew, pot i łzy to powieść wciągająca już od pierwszych stron. Czytasz, czytasz i nie wiesz kiedy, a już dochodzisz do ostatnich stron powieści. Fabuła książki, osnuta wokół klasztoru jasnogórskiego i czarnej magii dynamizuje akcję. Dodatkowo autorka w trakcie pisania powoływała się na powszechnie znane (choć nie powszechnie akceptowane przez katolików) opinie dotyczące prawdziwego rodowodu kościoła oraz jego zapożyczeń z innych, pogańskich religii. Kontrowersja goni kontrowersję, powieść budzi emocje, więc nie przejdzie się obok niej obojętnie, bez względu na to, czy czytelnik jest osobą wierzącą czy też nie.

Akcja książki, jak już wspomniałam, jest dynamiczna oraz mocno brutalna i krwawa. W szczególności w ostatnich rozdziałach. Prosty, lecz barwny i żywy język, którym posługuje się autorka sprawił, że wydarzenia przez nią opisane są prawie namacalne. Potęguje to wrażenia, jakie Krew, pot i łzy wywołuje na czytelniku. I powiem szczerze, że książka w pełni zasługuje na umieszczenie jej w cyklu wydawniczym ja gorę.

Od siebie mogę dodać jeszcze to, że mam nadzieję, że Carla Mori nie napotka na swojej drodze fanatycznych moherów i będzie jej dane napisać jeszcze wiele książek, które po cichu liczę, że będą choć trochę podobne do jej debiutu.

13 komentarzy:

 1. Aż taka dobra? No to... Wow! I takie rzeczy w Częstochowie... ;) Dopisuję do listy. Dziwię się tylko, czemu autorka, miast posługiwać się własnym nazwiskiem, wybrała obcobrzmiące przezwisko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie wiem dlaczego użyła pseudonimu przy publikacji książki, ale ponieważ mi się sama powieść podobała, to nie stanowi to dla mnie większego problemu. ;)

   Usuń
  2. No... przeczytałam powieść i wcale się autorce nie dziwię, że używa pseudonimu. Na pewno też bym się kryła - mieszkać w Cz-wie i pisać o takich rzeczach? Spokoju by jej nie dali :)

   Usuń
 2. Na pewno przeczytam, bo choć nie lubię polskich autorów/autorek to myślę, że Mori wykazała się wielką odwagą pisząc coś takiego i umiejscowiając akcję w Częstochowie. Choćby z tego powodu uwaga jej się należy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja lubię twórczość polskich autorów, w szczególności z gatunku fantasy ;) Ale jakiś czas temu czytałam kryminał "Schodząc ze ścieżki" autorstwa Jamrozińskiego. Przyznam się szczerze, że bardzo mi się podobał, choć miałam początkowo obawy czy podoła zadaniu. Całe szczęście udało mu się to :)
   Nie ma więc co wkładać autorów do jednego worka ze względu na ich narodowość, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto złamie schemat :)

   Usuń
 3. No proszę, super, takie książki chce się czytać. Powieść dopisuje do listy, i już czuję do sympatię, choćby za umiejscowienie akcji na naszym rodzimym podwórku. Myślałam, że ta powieść to nietutejsze wydanie. Nazwisko autorki jest mylące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że jak pierwszy raz widziałam tą książkę w zapowiedziach Oficynki, to też miałam takie podejrzenia, tym bardziej że nie było wtedy jeszcze opisu wydawcy do niej. Ale jak widać, nasze podwórko może być miejscem akcji dobrego horroru z wątkiem kryminalnym ;)

   Usuń
  2. I to się chwali :-)

   Usuń
 4. Przyznaję, mnie również zaciekawiło, że na okładce obce nazwisko i w tle Jasna góra:) heh z chęcią przeczytam książkę, szczególnie, że aktualnie mieszkam w Częstochowie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie przyjemności i emocji płynących z czytania życzę ;)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niedawno czytałam jeszcze bardziej kontrowersyjną powieść - "Ślad życia, ślad śmierci" Paula Maiera. O odnalezieniu kości Chrystusa i zawirowaniach na świecie z tym związanych. Jej recenzję umieściłam u siebie na blogu. A teraz czytam "Coś więcej niż ślad" tego autora o Jeszui z Galilei, który podaje się za Jezusa.

   Jako, że nie straszne mi takie tematy, mimo że uważam się za osobę wierzącą, być może skuszę się też na "Krew pot i łzy". ;)

   Usuń
 6. Oooo zapowiada się ciekawie :) W wolnej chwili poszukam, bo zaintrygowałaś mnie tą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń

Reklamy swojego bloga i zaproszenia do zabaw blogowych proszę umieszczać na "Tablicy ogłoszeń" (Menu -> Różności -> Tablica ogłoszeń)

Autorzy

Adam Karczewski (1) Adam Zadworny (1) Adrian Zawadzki (1) Agnieszka Hałas (1) Alan Bradley (2) Alberto Vázquez-Figueroa (1) Alice Munro (1) Alison Maloney (1) Allen Zadoff (2) Andreas Altmann (1) Andrew Pyper (1) Andrius Tapinas (1) Andrzej Swat (1) Ann Kidd Taylor (1) Anna Brzezińska (1) Anna Maria Januszczyk (1) Anne Rice (1) Anonim (1) Anthony Ryan (1) Arael Zurli (2) Arkadij Strugacki (1) Åsa Larsson (1) B.K. Evenson (1) Belinda Bauer (1) Ben H. Shepherd (1) Ben H. Winters (1) Bill Browder (1) Borys Strugacki (1) Brian Posehn (2) Brian Sibley (1) Camilla Läckberg (1) Carla Mori (1) Carlo A. Martigli (1) Cecelia Ahern (1) Celeste Ng (1) Charlie Stella (1) Christina Baker Kline (1) Cinda Williams Chima (1) Colleen Houck (2) Cooper Moo (1) Cormac McCarthy (2) Dan Simmons (1) Dario Fo (1) Dariusz Pawłowski (1) Darynda Jones (1) David McCandless (1) David Wegner (1) Drew Magary (1) Duane Swierczynski (1) E.D. deBirmingham (1) Edgar Allan Poe (1) Edward Mogilski (1) Elio M. García Jr (1) Elizabeth Wein (1) Ellen Alpsten (1) Elżbieta Cherezińska (3) Emily Brontë (1) Erik Axl Sund (3) Erik Bear (1) Erik Larson (1) Eva Pohler (1) Ewa Borderline (1) Ewa Gil-Kołakowska (1) Francis Lawrence (1) François Forestier (1) Gardner Dozois (2) Garth Nix (5) Gaston Leroux (1) George R. R. Martin (6) Gerry Duggan (2) Gilles Legardinier (1) Gloria G. Brame (1) Graham Masterton (1) Gray Jolliffe (1) Greg Bear (1) Grzegorz Kopiec (1) Grzegorz Wielgus (1) H.P. Lovecraft (1) Hank Steinberg (1) Heinrich Hoffman (1) Henry Rider Haggard (1) Hervé Ghesquière (1) Hugh Howey (1) Humphrey Carpenter (1) Ian Steward (1) Ian Tregillis (4) Isaac Marion (1) Iwona Kienzler (1) Iwona Schymalla (1) Izabela Jung (1) J.L. Bourne (1) J.R.R. Tolkien (2) Jacek Lusiński (1) Jacek Łukawski (3) Jacek Piekara (1) Jacek Piekiełko (1) Jacek Wróbel (1) Jack Ketchum (3) Jakub Ćwiek (10) James Craig (2) James Sallis (2) Jamie Reidy (1) Jane Juska (1) Janusz Koryl (1) Janusz Mika (1) Jarosław Jakubowski (1) Jasper Fforde (1) Javier Marías (1) Jay Bonansinga (5) Jennifer Weiner (1) Jeremiah P. Ostriker (1) Jerome Charyn (1) Joanna Kłak (1) Joanna Łańcucka (2) Joe Abercrombie (3) Joel McIver (1) Joel Shepherd (2) John Irving (1) John le Carré (1) John Steinbeck (1) Jon Jacobs (1) Jon Wiederhorn (1) Jonathan Carroll (1) Jonathan Holt (1) Jørn Lier Horst (1) Joseph Brassey (1) Julia Cameron (1) Karol Lewandowski (1) Karolina Janowska (1) Katarzyna Berenika Miszczuk (1) Katherine Applegate (1) Katherine Pancol (1) Kendare Blake (1) Kerstin Ekman (1) Kevin Crossley-Holland (1) Kim Harrison (1) Krystyna Kaplan (1) Krzysztof Piskorski (1) Larry Dixon (1) Lavie Tidhar (1) Lech Chmiel (1) Leigh Bardugo (1) Lesley Downer (1) Leszek Herman (1) Linda Antonsson (1) Lucca Dotti (1) Lucius Shepard (1) Luigi Spinola (1) Lydia Cacho (1) Łukasz Henel (1) Łukasz Kiełbasa (1) Łukasz Orbitowski (1) Łukasz Radecki (3) M.L. Stedman (1) Maciej Krzywiński (1) Magda Durda (1) Magdalena Kubasiewicz (1) Maja Lunde (1) Malcolm Mackay (1) Manel Loureiro (4) Marcin Ciszewski (1) Marcin Górka (2) Marcin Mortka (8) Marcin Rak (1) Marcus Sedgwick (1) Marek Halter (1) Marek Niedźwiecki (1) Margaret Mazzantini (1) Margaret Stohl (1) María Dueñas (1) Marie Heaney (1) Marie Lu (1) Mario Puzo (1) Mariusz Koperski (1) Mark Del Franco (1) Mark Frost (1) Mark Lawrence (3) Mark Logue (1) Mark Riebling (1) Mark Teppo (1) Mark Watson (1) Marlon James (2) Mary Shelley (1) Matt Rudd (1) Matthew Gregory Lewis (1) Matthew Quick (2) Maureen F. McHugh (1) Maurice Druon (3) Max Brooks (1) Melanie Benjamin (2) Mercedes Lackey (1) Michael Katz Krefeld (3) Michał Romanek (1) Michelle Moran (1) Mick Wall (1) Milena Wybraniec (1) Mira Grant (3) Mirosław Tomaszewski (1) Monika Całkiewicz (1) Morgan Rice (1) Myke Cole (1) N.K. Jemisin (1) Naval (3) Neal Shusterman (1) Neal Stephenson (1) Neil Gaiman (6) Nela (1) Nicholas Monsarrat (1) Nigel Suckling (1) Olga Gromyko (1) Olga Sławnikowa (1) Oliver Bowden (1) Opal Carew (1) Øystein Stene (1) Parinosh Saniee (1) Patrick Ness (1) Paweł Zych (2) Peter Ackroyd (1) Peter Conradi (1) Peter Higgins (1) Philip Cooke (1) Philip Parker (1) Piotr Głuchowski (1) Piotr Rozmus (2) Platte F. Clark (2) Przemysław Piotrowski (2) Rafael Albuquerque (1) Rafał Kosik (1) Rafał W. Orkan (1) Rakso Hardik (1) Randall Munroe (1) Raymond Benson (1) Richard Castle (1) Richard P. Feynman (1) Roald Dahl (1) Rob Zombie (1) Robert Cichowlas (1) Robert Foryś (3) Robert Kirkman (4) Robert M. Wegner (3) Robert Rient (1) Robin Hobb (5) Ryan Gattis (1) Ryszard Ćwirlej (4) Sabaa Tahir (1) Sarah Lotz (1) Scott Ian (1) Scott Sigler (1) Scott Snyder (1) Sean Howe (1) Sebastian Fitzek (1) Sharon Kay Penman (1) Simon Mitton (1) Stefan Darda (1) Stephan Orth (1) Stephan Talty (1) Stephen Baxter (1) Stephen Hawking (2) Stephen King (7) Stephen Miller (1) Steve Hamilton (1) Steven Johnson (1) Stuart Hill (1) Sue Monk Kidd (4) Swietłana Aleksijewicz (1) Sylvia Day (1) Szymon Krug (1) Szymon Nowak (1) Tatiana Jachyra (1) Terry Brooks (1) Terry Goodkind (1) Terry Pratchett (5) Tess Gerritsen (1) Tim Willocks (2) Tomasz Jacek Graczykowski (1) Tomasz Pacyński (1) Tomasz Żaglewski (1) Tove Alsterdal (1) Veit Etzold (1) Virginie Despentes (1) W. Bruce Cameron (1) Will Ferguson (1) William D. Brame (1) William Peter Blatty (1) Winston Graham (5) Witold Bunikiewicz (1) Witold Vargas (2) Wojciech Bauer (1) Youseef Rakha (1) Yrsa Sigurðardóttir (1)

Gatunek

Akcja (1) Album (4) Antologia (21) Astrofizyka (3) Autobiografia/Biografia (29) Bajki (1) Baśnie/Legendy/Mity (4) Bestiariusz (1) Dark fantasy (11) Dystopia (2) Fantastyka (134) Fantasy (52) Felietony (15) Fikcyjna literatura faktu (2) Film (1) Fizyka (4) Ghost story (3) Gore (1) Heroic fantasy (11) High fantasy (12) Historia (1) Horror (39) Inne (11) Klasyka literatury (2) Kolorowanka (4) Komedia romantyczna (1) Komiks (3) Kryminał (43) Kryminał noir (4) Literatura dziecięca (11) Literatura erotyczna (5) Literatura faktu (45) Literatura kobieca (10) Literatura marynistyczna (4) Literatura militarystyczna (4) Literatura muzyczna (3) Literatura naukowa (3) Literatura piękna (3) Literatura podróżnicza (7) Literatura popularnonaukowa (15) Literatura wojenna (13) Literatura współczesna (16) Low fantasy (8) Matematyka (1) Monografia (1) Paranormal romance (4) Poradniki (1) Postapokalipsa (25) Powieść detektywistyczna (2) Powieść gangsterska (1) Powieść gotycka (5) Powieść grozy (13) Powieść historyczna (36) Powieść humorystyczna (2) Powieść młodzieżowa (37) Powieść obyczajowa (30) Powieść przygodowa (5) Powieść psychologiczna (10) Powieść sensacyjna (38) Powieść szpiegowska (2) Powieść wiktoriańska (4) Przewodnik (2) Realizm magiczny (7) Reportaż (6) Romans (4) Saga rodzinna (5) Sci-fi (2) Science fantasy (1) Science fiction (8) Slasher (6) Space opera (3) Steampunk (5) Thriller (41) Thriller erotyczny (1) Thriller historyczny (3) Thriller polityczny (11) Thriller psychologiczny (12) Urban fantasy (24) Wywiad-rzeka (1) Wywiady (1)

Cykle/Serie

ABC (1) Alex McKnight (1) Amerykański wampir (1) An Ember in the Ashes (1) Anna (1) Apokalipsa Z (3) Armagedon dzień po dniu (1) Assassin’s Creed (1) Asy polskiej fantastyki (1) Biblioteczka Historyczna (1) Biblioteka Bestsellerów Bellony (1) Bill Hodges (2) Bourbon Kid (1) Busem przez świat (1) Carnivia (1) Charley Davidson (1) Chłopak Nikt (2) Chłopcy (3) Cykl o Śmierci (1) Czarna Seria (1) Czarna Wdowa (1) Czerwona Seria (1) Dead River (1) Deadpool (2) Długa Ziemia (1) Dom pod Pękniętym Niebem (3) Dreszcz (1) Drive (2) Dziedzictwo rodu Poldarków (5) Dzieła Tolkienowskie (1) eXst eXiste (1) Fabryka strachu (1) Flawia de Luce (2) Gambit hetmański (2) Grimm City (2) Grisza (1) Grosz (1) Gubernator (4) Historia (1) Historia Polski (1) Infekcja (1) Inspektor Carlyle (2) Ja gorę (3) Jakub Tyszkiewicz (1) Klątwa tygrysa (2) Kłamca (2) Kraina martwej ziemi (3) Krąg Czarnoksiężnika (1) Kroniki Icemarku (1) Kroniki Jennifer Strange (1) Kroniki wampirów (1) Królowa Cieni (1) Królowie przeklęci (3) Kryminał z klasą (1) Legendarz (2) Lektury reportera (1) Malfetto (1) Marvel (3) Marvel Now! (2) Mattias Tannhäuser (2) Miecz Prawdy (1) Miecz Shannary (1) Milicjanci z Poznania (4) Mongoliada (1) Morza Wszeteczne (2) Morze Drzazg (3) Mroczny zaułek (1) Muchachas (1) Mundus (3) Nikki Heat (1) Oblicza Grozy (1) Oblicza Victorii Bergman (2) Odrodzone królestwo (2) Opowieści z meekhańskiego pogranicza (3) Ostatni policjant (1) Paladyn (1) Paramythia Vakkerby (1) Podzieleni (1) Projekt Milkweed (1) Próba krwi i stali (2) Przegląd Końca Świata (3) Przypadki Connora Greya (1) Purgatorium (1) Radykalni (1) Ravn (3) Rebeka Martinsson (1) Rozbite Imperium (2) Saga o Fjällbace (1) Saga o Wikingach (1) Salamandra (1) Sedinum (1) Sen o krwi (1) Shadow Ops (1) Silos (1) Skrytobójca (3) Starcie królestw (1) Stare Królestwo (4) Strażnicy Snów (1) Szubienicznik (1) Świat Dysku (2) Teatr węży (1) The Walking Dead (5) Trylogia Glasgow (1) Trylogia Kruczy Cień (1) Trylogia Sowiego Maga (1) Uczta Wyobraźni (2) Vernon Subutex (1) Wiedza i Życie – Orbity Nauki (1) William Wisting (1) Wojna Czerwonej Królowej (1) Wojny alchemiczne (3) Wolfhound Century (1) Zapadlisko (1) Zbrodnia w bibliotece (2) Złotoskóry (2) Zły jednorożec (2)